Jak na neslyšné chlazení v idle a velice tiché v zátěži

Chladiče procesorů, grafik, pevných disků, vodní chlazení, ...

Jak na neslyšné chlazení v idle a velice tiché v zátěži

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 16:23:11

Zdravím
skládám nové PC, komponenty už mám prakticky vše vybrané. Jednou z mých priorit oproti předchozím PC je však jeho nehlučnost. Současné PC ve dne nijak extra nehučí, ale během noci je docela citelně slyšet hukot. Přítelkyně u něho například nemůže ani usnout, u přehrávání filmů bych byl taky raději za uplné ticho. Když se pak u hraní zvýší hluk řádově, je to pochopitelné, ale taky nijak přijemné u hraní. Čili mým cílem je zatočit s hlukem dle názvu tématu.

Nyní jak na to. Samozřejmě něco mám načteno, nepřišel jsem pro odkazy na články o základech.

Jako základ jsem si vybral profláklou skříň fractal design R3. Vím že ji bere každý druhý, ale pokud se neplete, asi to bude mít svůj důvod v kvalitě. Nebo by jste doporučily jinou, ne o moc dražší skříň? Jaké máte zkušenosti s dvěma větráky přímo ve skříny? Jsou dostatečně tiché, aby v noci nebyly slyšet?

Jako primární disk mám ssd, takže tady by měl být problém eliminován.
Zdroj Seasonic X-660 660W Gold právě díky vlastnosti, že se větrák netočí při malém zatížení. Původně jsem chtěl 560, ale jelikož chci taktovat procák, mám navíc ještě dva disky, zvukovka v pci, zřejmě dva větráky na procák a grafika zřejmě Gforce 680ka, tak jsem ho chtěl mít právě naddimenzován aby se opravdu neroztočil a v zátěž se roztočil třeba méně než více. Nebo myslíte že i s rezervou stačí ta 560ka zdroj?

Největší otázkou je pak právě chladič procesoru. Ten mi v dnešním pc dělá největší hluk v idle. Já pročetl šíleně moc diskuzí a testů, ale mám v tom hrozný guláš. Úplné peklo pro mě bylo vidět testy, kde se kříží hlučnost, otáčky a teploty na které se uchladily.Když se tyto tři parametry zkříží, nedokážu z toho vyčíst, protože jeden chladič třeba uchladí lépe, ale více hlučí, ale potřebuje k tomu uplně jiné otáčky a pak se to vše zamotá a dostávám se k tomu, že nevím, jak "mi bude hučet" :) v idle a v záteži.
Uvažoval sem o znovu profláklé Nuctue DH14 jakožto nadstandard, ale určité testy mi ukázali, že zase nejtišší není, do teho info, že její větráky neumí jít do nízkých otáček, tak sem říkal že vemu konkurenci, ale ta zase hůř chladila a tak sem si řekl, že vlastně aby to pak uchladila stejně, tak musí zvednou svoje otáčky a tím i hlučnost a je z toho začarovanej kruh, protože stejné otáčky neznamenají stejnou hlučnost napříč chladiči/větráky.

Vím že řada lidí zmiňuje jiné levnější chladiče, které procesor spolehlivě uchladí, ale kdo ví jak jsou hlučné.
Přestože jsem byl z IvyBridge docela zklamán, asi přesto koupím ho. Tam do hry vstupuje další faktor a to ten, že pokud jsem to dobře pochopil, tak u všech chladičů se rázem snižuje jejich hodnota/účinnost, protože nevalí na sto procent, protože jim není dodáván dostatek tepla z procesoru a tak nemají moc co chladit.

A včil babo raď. Jaký mám zvolit chladič (klidně i připlatím, ale víc než je cena dé DH14 bych asi jít nechtěl) aby uchladil Ivy na těch bezpečných 4,3-4,5 jak uvádějí recenze při nějaké té rozumné teplotě ale hlavně aby byl v idle naprosto neslyšný! a v zátěži samozřejmě čím tišší tím lepší. Je toto reálné? Který chladič zvolit?
Pokud taková DH14 není při svých rozměrech a dvou větrácích (myslel sem že tím že sou dva, tak o to pomaleji se mohu točit, mýlím se?) tišší jak chladič o 700 korun levnější, tak v čem je teda jeho výhoda? Těch 5 stupňů dolů?

Grafiku řešit nebudu, nemám na to abych ji vyměňoval chlazení. Pouze dle recenzí zkusím vybrat kartu s tichým chladičem od výrobce. Zřejmě ale počkám až na 670ky, pokud se nebude čekat moc dlouho.

Trošku sem se rozepsal, doufám že to nikoho neodradí. Děkuju předem všem za rady.
Kalimero
Intel 8080

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Jak na neslyšné chlazení v idle a velice tiché v zátěži

Příspěvekod Quaresma » stř 25. dub 2012 16:54:57

Dobrou alternativou k Noctue by mohol byt Phanteks PH-TC14PE. Otazne je, ako je to s vykonom pri "nepocutelnych" otackach.
Nepresnívaj svoj život, ale ži tak, aby si prežíval svoje sny !
Quaresma
AMD Phenom X2

Poděkoval: 9 ×
Získaná poděkování: 5 ×

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 17:04:32

Díky za odpověď. Co jsem koukal, tak ho u nás žádný z hlavních 4 shopů neprodává a cenu už je docela velká. Tolik bych za chladič dát nechtěl.
Také si nejsem jist, esli je to přesně to co potřebuji. Nepotřebuji vyloženě extrémní výkon, ale "extrémní" ticho v idle a schopnost uchladit rozumně 4,3 Ghz Ivy.
COž jsem doufal že toto splňuje i nějaké jiný chladič levnější jak Noctua, popřípadě sem se chtěl dozvědět, zda vůbec ta Noctua dokáže být v idle neslyšná, když ty její větráky nemůžou jít do nízkých otáček.
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod Red98 » stř 25. dub 2012 17:17:34

Takych tu uz bolo- chceli taktovat na 4+ ghz, chceli ticho a chceli to za 3 koruny. Pokial neinvestujes velmi slusnu ciastku do chladenia, tak na "ABSOLUTNE" ticho rovno zabudni....
Teraz k veci:
- ku procaku kup kvalitny pasiv, napr: http://www.tichepc.sk/Prolimatech-Black ... =001005015

a k nemu pomalootackovy ventilator- napriklad noiseblocker, alebo noctua.

+ mas 2 disky v pc- zmaz veci, ktore nepotrebujes a jeden vyhod.
Naposledy upravil Red98 dne stř 25. dub 2012 17:19:31, celkově upraveno 1
Core i5 750/Noctua NH-U12P SE2/Asus P7P55D Pro/2x2GB Corsair DDR3 1600 Mhz/Asus Radeon 5870 1GB/Intel X-25M G2 80GB/SeagateBarracuda Green 1TB/Acutake DarkDisc 2/Seasonic X-760/Antec P 183/3x Noctua NF-S12B Flx/CM Storm Spawn/HP LP2475w/Logitech Z623/ASUS XONAR DX/XD
Red98
Cyrix 6x86L

Poděkoval: 5 ×

Příspěvekod Quaresma » stř 25. dub 2012 17:18:11

Ale jo, ked sa s tym pohras, tak po regulacii na cca 600 rpm (hlavne u 140tky) bude NH-D14 ticha a vykonna aj v zatazi...
Nepresnívaj svoj život, ale ži tak, aby si prežíval svoje sny !
Quaresma
AMD Phenom X2

Poděkoval: 9 ×

Příspěvekod Tibor » stř 25. dub 2012 17:31:29

Ten Prolimatech Megahalem vyzera bohovsky. Ale osobne by som ho vylepsil push - pull kombináciou :)

Push by fungoval v prípade nízkej teploty chladica.... = idle rezim respektíve mala záťaž
Push + Pull by fungoval v prípade vyssej teploty... = pracovný režim resp. vysoká záťaž.

Otácky by bolo treba nastavit, to je vsetko.

K pc skrine mám návrh: Corsair Obsidian 550D hm? (nebere ho kazdý druhý) :)
Tibor
AMD Sempron 64

Příspěvekod Red98 » stř 25. dub 2012 17:40:21

Chlapi! My ho finance totalne znicime !!! :rofl: :rofl: :rofl:
Core i5 750/Noctua NH-U12P SE2/Asus P7P55D Pro/2x2GB Corsair DDR3 1600 Mhz/Asus Radeon 5870 1GB/Intel X-25M G2 80GB/SeagateBarracuda Green 1TB/Acutake DarkDisc 2/Seasonic X-760/Antec P 183/3x Noctua NF-S12B Flx/CM Storm Spawn/HP LP2475w/Logitech Z623/ASUS XONAR DX/XD
Red98
Cyrix 6x86L

Příspěvekod Tibor » stř 25. dub 2012 17:44:25

Red98: však chce ticho ne? :) najlacnejsie riesenie je kúpiť sluchátko.

Však aj môj Thermalright ultra stál celý majetok, a nelutujem to vobec !!! Troska upravím dierky na uchytení a hned môže pobozkat z blízka IvyBridge :)

Takze kvalitný CPU chladic je trvácna investícia.
Tibor
AMD Sempron 64

Příspěvekod Red98 » stř 25. dub 2012 17:52:39

Red98
Cyrix 6x86L

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 17:54:48

Red98: tak myslím že to docela překrucuješ. Ano, přetaktovat 4+ Ghz, ale ticho chci v idle, ne v burnu. Nechci za to dát 3 koruny. Myslím že když jsem zmínil cenu Noctuty DH14 tak to asi není uplně nejmenší cena. Řada lidí právě kvůli ceně tu noctuu nedoporučuje. A hlavně - nechtěl jsem nonfan řešení, tedy absolutní ticho tichoucí, ale takové, tteré zastaví bedna. Hlavně také proto, že v té bedně sou další 2 větráky plus větrák na grafice, takže to bych musel řešit uplně vše a to nechci. Pořád tam chci mít ten výkon a ten neuchladím pasivem. Ale znovu opakuji měl jsem za to, že v idle je tiché mít to reálné, ne v zátěži. Pokud to reálné není a musel bych zaplatit za chlazení 10 tisíc, chápu to, ale asi bych se pak smířil s "lehulinkým hlukem" :)

Jinak disky nebudu určitě vyhazovat. Jelikož budou jen sekundární, pracovat se s nimi prakticky nebude. Slouží jako archiv. Bohužel jsou oba dva plné k prasknutí.

Jelikož s tím nemám zkušenosti, tak sem chtěl právě vědět, zda dokážou dražší chladiče i s větrákem v idle běžet tak, aby nebyly přes bednu slyšet. Myslím že to je celkem regulérní dotaz. Jaké jiné chladiče než právě tyto dražš íby to měli umět?

Zeptám se hloupě, ale ten chladič co jsi poslal je o tolik lepší než větší Noctua? Navíc když ta DH14ka k sobě má ještě právě větrák, který doporučuješ. Nebo jsi myslel jiný typ?

Quaresma: tou regulací myslíš nějaký hw regulátor? Já se o toto nikdy moc nezajímal a tak trošku možná naivně jsem doufal, že veškerou regulaci zařídí sám bios. Je odemně naivní myslet, že po x letech bude umět bios řídit otáčky ventilátoru tak, jako mnou kupovaný zdroj, který to umí až tak, že ten větrák ani neroztočí?

Tibor: Ta skříň vypadá dobře. Nejsem žádný pozér, nevadí mi že budu mít bednu jako půlka republiky, pokud je dobrá :) To jen aby bylo jasno. Na vzhledu mi zas tak nezáleží, i když vypadá opravdu luxusně. Spíš mě jde o to tlumící vlastnosti. Pokud by byly nějak výrazně lepší jak u Fractalu, tak by ten skok o 500Kč byl ještě akceptovatelný, ale víc už asi opravdu ne.
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 17:56:03

Nejsem si jistý, zda by se v tom přítelkyni spalo nejlépe :) Asi bych měl problém a začal jí říkat Otíku. Ona už včil používá špunty do uší, ale povaha hluku pc je jaksi přebije, z části.
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod Tibor » stř 25. dub 2012 18:19:39

To sluchátko neber ako urážku. Ani od Red98 :) Obcas treba aj troska vtipkovat.

K tej skrini, co som linkoval: precitaj si pár recenzii a hodnotenia.

Noctua DH14 je jeden z najlepsich vzduchových chladicov. Ked ma pamat neklame tak 1,3kg s vrtulami je uz sam o sebe vypovedajúca hodnota mohutnosti DH14. ked v cene más aj 2 ventilatory, tak už od výroby tam budes mat
môj navrhovaný push-pull systém. :)

Hm, más aj ty SeaSonic X-660.... nemal si slov pri prvom zapnutí pc, že :) To je kvalitka.
Tibor
AMD Sempron 64

Příspěvekod Red98 » stř 25. dub 2012 18:20:04

Jinak disky nebudu určitě vyhazovat. Jelikož budou jen sekundární, pracovat se s nimi prakticky nebude. Slouží jako archiv. Bohužel jsou oba dva plné k prasknutí.

- ale obidva disky ti vytvaraju hluk (ak sa ti nevypinaju automaticky). Ja mam na archiv externy disk (skor je to zaloha, ako archiv).

A hlavně - nechtěl jsem nonfan řešení, tedy absolutní ticho tichoucí

- nepochopil si ma. Kup pasiv a k nemu ventilator. Ak nebudes spokojny so zvukovym prejavom, tak ho jednoducho vymenis za iny.

Aspon by si mohol povedat financny limit, kolko si ochotny investovat. Prvy post mas na pol strany, ale nevidim tam ziadnu konkretnu sumu. Takto sa bez nej dalej nepohneme.
Red98
Cyrix 6x86L

Příspěvekod maws » stř 25. dub 2012 18:47:23

ještě by byla alternativa Scythe Ninja 3
2500K uchladí pasivně
kvůly taktovaní na něm mám http://www.czc.cz/enermax-uctb12p-t-b-s ... 75/produkt
jede od 500 otáček teploty nejsou problém stačí mu mnohem menší otačky než ostatním chladičům kvůly větsím rozestupům žeber
Naposledy upravil maws dne stř 25. dub 2012 18:49:39, celkově upraveno 1
i5 2500K@4,5GHz + Scythe Ninja 3, Asus P8P67 EVO, Define R3, Crucial M4 128GB,
Sapphire R9 280X VAPOR-X + Accelero Hybrid, 4x2GB Kingston,Seasonic S12 520W, Logitech G700, Microsoft Sidewinder X4, BenQ V2420H, Audio-Technica ATH-T500
maws
Zilog Z8000

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 18:47:53

Red98:
Tu cenu jsem psal, že bych nechtěl jít víc než je ta Noctua, která stojí tuším kolem 1700. Uplný strop tak 2000. Já spíš doufal, že třeba ze zkušenosti řeknete třeba
- jo, noctua v idle je neslyšitelná přes bednu, to je v pohodě
nebo
- ta noctua nemá pomalý větráky, sice chladí dobře, ale není neslyšná
nebo
- tady ten chladič je levnější jak noctua, sice s ním neuchladíš 5Ghz, ale na těch 4,3 by to mělo stačti a hlavně v idle je neslyšné, protože se dokáže točit na 400otáček/min

Jo pokud to tak jednoduché není, poslechnu si cokoliv.

Tibor:
Na ty recenze sem se právě díval, i když anglicky moc neovládám, ale co jsem se tak dočetl, tak se tam právě lidi dohadují, která z nich je lepší a tady tomu corsairu vytákají o dost menší hmotnost a tím pádem kvalitu materiálů. Českou recenzi na ten model jsem bohužel nenašel. Pokud ty máš nějaké vyčtené info či zkušenosti v kostce, rád si je poslechnu.

Ten zdroj právě ještě nemám, bude v tom novém PC. Jen mě zajímalo, esli není zbytečně naddimenzovaný a esli nestačí ta 560ka.

Ten push-pull systém se musí řídit například speedfanem?
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod Red98 » stř 25. dub 2012 19:46:38

http://superuser.com/questions/336616/w ... ll-cooling

Prakticke skusenosti s mojim pc:

- Zdroj mam seasonic X 760 a je v pc prakticky nepocutelny- grafika a disk ho bezpecne prehlusia. Ventilator nejde na 100%.

- chladic na cpu mam tento- http://www.czc.cz/noctua-nh-u12p-se2/69668/produkt - osadeny je len jeden ventilator (1000 ot/min.), kedze mi to prislo vtedy zbytocne. Teraz to uz lutujem, lebo moja ci5 750 ma po pretaktovani na 3,4 ghz 75 stupnov v linxe (2. ventilator som daroval kamaratovi).

- Kup kvalitny pasiv na procak a potom k nemu dopasujes najlepsi ventilator. (vyrobok mozes do niekolkych dni vratit spat do obchodu)
Red98
Cyrix 6x86L

Příspěvekod Kalimero » stř 25. dub 2012 20:02:24

Včil je otázka, co je ten kvalitní pasiv, když to očividně nebude ta kráva z DH14 :)
Chladiče s ventilátory nemají kvalitní pasivní část, že doporučujete jiné?
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod Tibor » stř 25. dub 2012 20:19:09

corsair obsidian 550D: je novinkou !

ale recenzia: http://www.jonnyguru.com/modules.php?na ... 7&reid=284

jonnyguru je taká sviňa ( s prepácením za skaredé slovo) aj malu chybicku nájde. :)
hodnotenie je 9 z 10....

zdroj urcite ber 660W. 680GTX to bude potrebovat.
Tibor
AMD Sempron 64

Příspěvekod my_dudesty » stř 25. dub 2012 22:22:45

Hele já bych se té D14 nebál, noctua tuším dává i zpomalovací redukce a doladíš si otáčky podle potřeb. Jinak Megahalems je fajn, ale do skříně typu R3 je zbytečné dávat černou variantu, která je na uvedeném webu skoro o 400kč dražší, přičemž funkce bude stejná, jako u klasiky rev. B. To pak bude i na dobrý fan, např. Prolimatech vortex 140mm..
Z dalších by měl stát za to Thermalright Silver Arrow SB-E, ale tam nevím jestli vleze do R3 a jestli by to nechtělo přidat nějaké odpory před větráky a celkově jim trochu snížit rychlost, výkonu má ten chladič dost..
Pokud ty disky musíš mít v bedně, tak bych doporučoval box typu Himuro - zde je problém R3, že má jen 2x5.25 pozici, lepší varianta by byl NAS zastrčený někde, kde ho nejde slyšet.. a po tomhle všem nakonec stejně usoudíš, že nejhorší je grafika a nějaké to Accelero tam stejně nasadíš :)
my_dudesty
Intel 80286

Poděkoval: 1 ×

Příspěvekod maws » stř 25. dub 2012 22:40:12

my_dudesty píše: a po tomhle všem nakonec stejně usoudíš, že nejhorší je grafika a nějaké to Accelero tam stejně nasadíš :)

A potom zjistíš že ty disky jsou taky strašně hlučný a můžeš šetřit na SSD :D
i5 2500K@4,5GHz + Scythe Ninja 3, Asus P8P67 EVO, Define R3, Crucial M4 128GB,
Sapphire R9 280X VAPOR-X + Accelero Hybrid, 4x2GB Kingston,Seasonic S12 520W, Logitech G700, Microsoft Sidewinder X4, BenQ V2420H, Audio-Technica ATH-T500
maws
Zilog Z8000

Příspěvekod my_dudesty » stř 25. dub 2012 23:05:58

To už tam má.. ;)
my_dudesty
Intel 80286

Příspěvekod Kalimero » čtv 26. dub 2012 2:40:59

Ok, tak jaké mám do 2000Kč možnosti?
Je možné sehnat lepší pasiv než Ten od noctuy D14 i s nějakými dvěma (nebo stačí jeden?) ventilátory kteřé sou stejné nebo tišší?

Pak bych měl ještě jednu otázku. Jak je to s tím regulováním otáček? Já myslel že si to řídí deska sama dle zátěže procesoru. Bratranec, kterému sem kdysi před x lety dával 212ku, tak tak se tak chovala - po zapnutí se mnohdy vůbec netočila, až pak nastartovala a byla pěkně pomalá, že šlo skoro vidět pohyb lopatek a startovala až v zátěži. Takhle to nefunguje, že tu mluvíte o o odporech? Ono záleží na rozsahu možností toho ventilátorů?
Kalimero
Intel 8080

Příspěvekod jmmazuch » čtv 26. dub 2012 7:43:00

Pokial kupujes novy komp da sa to poriesit
1. semi pasivny zdroj ako seasonic X- http://www.seasonicusa.com/images/X/X-04.jpg
3. Tichu grafiku ako gtx680
2. spickovy chladic noctua alebo thermalright
3. Regulator ventilatorov /cpu sa da casto automaticky regulovat cez dosku, nizka teplota 800RPM , vysoka 1600RPM

Ak chces komp uplne tichy nielen pri browsovani netaktujho :!:
a minimalizuj pocet ventilatorov
spickovy chladic ti ivy bridge uchladi aj pasivne
Intel Core i7-920@4,2GHZ, Gigabyte GA-EX58-UD4P
NVIDIA GTX680 2GB + NVIDIA 9600 GT
24GB RAM, Kingston 6x4GB-1600Mhz 9-9-9-27
Windows 8 64bit
jmmazuch
Motorola 68030

Získaná poděkování: 1 ×

Příspěvekod my_dudesty » čtv 26. dub 2012 8:48:39

Já ty odpory používám, protože pak člověk ví, že hlasitější už to nebude (poskládal jsem našim htpc do obýváku a to tam kolikrát běží několik dní v kuse, protože si nevšimnou, že je zaplé). Ale i regulace přes desku by měla fungovat. Tam Ti sice nikdo nezaručí jak moc ti bude deska schopna zpomalit ty fany (ale zas odpory to řeší ;) příklad - místo 900-1300 rpm to bude moct deska přes odpor regulovat jen 500-900 rpm..) a pokud by ti nestačil rozsah, jakým by to reguloval BIOS, pak se to dá řešit přes různé utility dodané k deskám, případně speedfan.
Pokud bych si teď já kupoval chladič a neměl Megahalems, tak vemu ten Silver Arrow SB-E před noctuou, stojí zhruba stejně a líbí se mi víc než noctua, chladit bude taky minimálně stejně dobře. Ovšem chce si to pořádně ověřit, zda se vleze. Pokud to nechceš nějak moc řešit, vem D14..
my_dudesty
Intel 80286

Příspěvekod Kalimero » čtv 26. dub 2012 10:55:08

jmmazuch: bod 1 a 2 takhle zamšlím, jak je v mém popisu

my_dudesty: já původně chtěl asi nějaký hotový chladič s ventilátorem, ale pak tu hoši nakousli že by bylo lepší separátně pasiv a k tomu ventilátor a ono se asi ukakzuje že na tom něco bude, protože o té noctue zde na konci stránky my_dudesty píší a dokazují, že ty její větráky nejsou 2x tichý a když to nahradili nexusama, který při menším hluku uchladí o dost lépe. Ty rozdíly jsou tam až zarážející. Čili ta noctua jako celek asi nebude uplně top a co sem se díval tak ty větráky nexus nejsou uplně nejdražší. ALe zase nevím přesně které použili a třeba jsou i nějaké lepší. Některé tu už padli

Kdyby bylo dost recenzí v CZ, tak se asi ani neptám, ale já nejsem zas tan anglicky zdatný, abych se prokousal zahraničními recenzemi ani nevím moc kde hledat důvěřivé info.

Proto se ptám kdo má zkušenosti, jak by se do dvou litrů dal nakombinovat pasivní chladič aspoň tak dobrý jak noctua a k němu nějaké opravdu tiché větráky, které dle teho webu předčí ty od noctue.

Jinak asi dám na tibora a koupím bednu Corsair 550D, klady převážily.
Kalimero
Intel 8080

Další

Zpět na Chladiče