Mirek J. – krajina, nějaká ta fauna a flóra, ...

Prostor pro vaše dílo a komentáře k němu

Mirek J. – krajina, nějaká ta fauna a flóra, ...

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 30. srp 2009 22:32:42

Aby to nevypadalo, že jen přesouvám vaše příspěvky z témat Nejlepší... a vyčleňuji je někam zvlášť (a vypadá to, že tedy kritizuji, byť to tak není), dám možnost nelichotivě se vyjádřit k mému dílu. Vlastně budu za komentáře vedoucí ke zlepšení rád, ideálně když to učiníte jako přihlášení přímo pod fotkou na Flickru. Na první opravdu povedenou fotografii pořád ještě čekám.

http://www.flickr.com/photos/ufoncz/ (lepší je ale asi začít od strany 3, teda nejdříve přidaných)

Obrázek Obrázek

Použitá technika: většina fotografií je pořízena skrze ultrazoomem (či EVF, chcete-li) Fujifilm FinePix S6500fd. A většinou na něm jako krytku mám laciný UV filtr Sunpak, občas jej dokonce čuňácky zkombinuju s laciným polarizačním filtrem téže značky (a navzdory své ceně a pověsti skutečně polarizuje světlo s očekávaným účinkem, krom nápisu se nijak nelišil od CP-L Marumi (nižší řady), který jsem měl současně s tímto taky v ruce/na objektivu).

U pár fotek je použit také ND filtr B&W, jen 4× (potřeboval jsem ho nutně do pár hodin a tento byl jediný skladem, pro větší účinek jsem celkem úspěšně zkoušel například v kombinaci s polarizačním filtrem).
Mirek Jahoda
Administrátor

Poděkoval: 52 ×
Získaná poděkování: 52 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Mirek J. – krajina, nějaká ta fauna a flóra, ...

Příspěvekod Mirek Jahoda » stř 09. zář 2009 1:01:00

Včera podvečer k nám na balkón na muškáty přiletěl jakýsi dost velký motýl. Snažil jsem se ho vyfotit, ale pohyboval se hodně rychle a těkavě, slunce taky chybělo a chvílemi jsem malém vypadnul z balkónu (spadl bych asi jen tři metry do růží, ale i tak jsem litoval, že muškáty jsou tak převislý).

Fotka - Macroglossum Stellatarum (dlouhozobka svízelová)

Ani jedna fotka se samozřejmě nepovedla, tak jsem dal do jednoho obrázku aspoň čtyři nejmíň zmršený výřezy. Díky určování názvu vyfoceného živočicha jsem ale narazil na dva další weby s moc pěknými fotkami české fauny (kde je fascinující dlouhozobka vyfocena samozřejmě mnohem lépe):
Naturess.net - Silvestr Szabó
http://hmyz.naturess.net/fotka-hmyz-dlo ... ers&char=c

Koláčkova galerie motýlů
http://motyli.kolas.cz/dlouhozobka-sviz ... atarum.htm
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 20. zář 2009 23:27:46

Konečně jsem měl tu čest navštívit horní tok Bílé Opavy (dal jsem si to pro jistotu tři dny za sebou, divoký horský potok mezi sytě zelenými mechy a jaterníky je prostě parádní)

Obrázek
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod flanker » ned 27. zář 2009 23:18:06

whau, tys vyfotil stepníka? Ten je poměrně vzácný, v životě jsem ho ještě neviděl...imho, všechny fotky jsou pěkné, ta dlouhozobka-krásný detail :up1:
Je toho tolik, že se mi to ani náhodou už nevejde do podpisu :-) [url=http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=45&t=5275&start=1250]info o mně[/url]
flanker
AMD overclocker

Poděkoval: 20 ×
Získaná poděkování: 40 ×

Příspěvekod Mirek Jahoda » pon 28. zář 2009 0:34:05

Přitom ho máš kousek od domu :-) (Stránská skála, hned při vstupu do chráněné oblasti směrem od konečné tramvaje č. 10 je jich vícero - další stepníci jsou myslím k vidění na Hadcové stepi u Dukovan). Díky za pochvalu (zrovna dlouhozobka, jak jsem psal, se bohužel nevyvedla).
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 13:29:30

Vyhrabal jsem jednu fotku z Tchaj-wanu:

Obrázek

Bohužel jsem tehdy neměl ani ND filtr, ani stativ (navíc se tam trousilo dost turistů včetně našich omdlévajících tchajwanských průvodkyň).

Nemáte někdo nápad, jak se v editoru elegantně zbavit přepalu nad vodopádem? (případně i další nápady na vylepšení uvítám)
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod marek p » ned 18. říj 2009 14:22:53

Bylo by to gut,kdyby snímek neměl středovou kompozici a nezabíral zbytečně mnoho prostoru okolo.Takže recept je celkem snadný--->Ořezat.Jinak tonalita je v pořádku,možná si zlehka pohrát s křivkami a odstranit barevnou vadu.
E7200@3,2GHz(1,17V)+Alpine 7Pro/EP43-DS3L /4GB JetRAM /HD4850+Accelero /WD6400AAKS +ST3120022A /AudigySE/BS II 400W
marek p
AMD Athlon

Poděkoval: 1 ×
Získaná poděkování: 8 ×

Příspěvekod jack08 » ned 18. říj 2009 14:25:31

Přepálenou vodu na samém vršku bych upravil Klonem textury hned pod přepalem na cca25% síly, ubrat expozici a dobarvit azurovým odstínem. Oblohu klasickým způsobem, tj. vybrat na Masku vč. průsvitů mezi listím a větvemi, přidat texturu mraků, ubrat expozici a dobarvit. Přepal je i na dvou postavách vlevo dole, takže obdobným způsobem. Ale tohle asi víš. ;)

Představivost je důležitější než vědění. (A.E.)
Nejtěžší věcí na světě je pochopit daň z příjmů. (A.E.)
jack08
AMD Duron

Získaná poděkování: 3 ×

Příspěvekod Lazar » ned 18. říj 2009 14:38:48

Tam by asi nebyl problem naklicovat neplechovou oblohu od jinud. Neorezaval bych, takto je aspon vodopad usazen v kontexu okoli a lidske postavy mu davaji meritko. Stredove pasti bych se zde nebal, dodrzovat vsechna pravidla neni nezbytne, snimek taky nebudeme naklanet pro zajisteni diagonalnich linii. ;-)
Lazar
AMD Phenom II X6

Poděkoval: 7 ×
Získaná poděkování: 125 ×

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 15:28:30

marek p: vodorovný ořez už není tak úplně možný - není kde brát (vlevo bych přišel o měřítko (lidi), řezáním vpravo by vodopád "vylezál z fotky") - tu aberaci tam pořád taky vidím, asi PSP X moc automaticky tohle neumí (zkusím v ZPS), díky

jack08: nevím, tohle je pro mě už vyšší dívčí a vypadá to celkem složitě (v podstatě na fotkách moc PP nedělám, takže v tom ani nejsem kovaný)

Lazar: jack08 mi asi naznačoval jak, ale pořád nevím, jak si přitom poradit rozumně s těmi na fotce drobnými větvemi
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod Jirk4 » ned 18. říj 2009 15:32:20

Na to je dobra magicka hulka (ma to treba Photoshop). Ale uz jsem nekolikrat zkousel pridelavat azuro na prepalenou oblohu a nikdy se mi to nepovedlo tak, aby to vypadalo verohodne :(
profil: [url]http://bit.ly/2j6FRrX[/url]
Jirk4
Intel Pentium D

Poděkoval: 3 ×
Získaná poděkování: 1 ×

Příspěvekod jack08 » ned 18. říj 2009 15:52:01

Lazar píše:Tam by asi nebyl problem naklicovat neplechovou oblohu od jinud.

V Photoshopu jsou přímo i textury se kterými lze jejich úpravou (zvětšení, zmenšení, roztažením...) docílit základ pro oblohu.

Jirk4 píše:Na to je dobra magicka hulka (ma to treba Photoshop). Ale uz jsem nekolikrat zkousel pridelavat azuro na prepalenou oblohu a nikdy se mi to nepovedlo tak, aby to vypadalo verohodne :(

jo nejlepší je Magická hůlka a pokud upravuješ přepal pouze nanesením barvy, tak z toho nic nebude. Musíš tam dostat nějakou texturu a nemusí být na 100% stejná jako original, protože toho si nikdo nikdy nevšimne. ;)

Marek: žádný ořez, já myslím že Mirek už nějaký ořez po stranách udělal, ale na výšku je to ideální. Díky postavám je snímek živější a dává zároveň měřítko celému výjevu.

Mirku na PP není nic složitého, chce si to jenom s tím trochu pohrát. ;)

jack08
AMD Duron

Příspěvekod Jirk4 » ned 18. říj 2009 15:54:28

Ne, zkousel jsem nanaset oblohu z jine fotky (focene treba i v podobny cas na stejnem miste), ruzne si hrat s krytim, formou prekryti ale proste se mi to nejak nezdalo. Mozna kdokoliv jiny by rekl, ze ta fotka vypada normalne, ale nevim... :-)
profil: [url]http://bit.ly/2j6FRrX[/url]
Jirk4
Intel Pentium D

Poděkoval: 3 ×

Příspěvekod Lukáš V. » ned 18. říj 2009 15:59:10

Když už by se Mirek pouštěl do takových výraznějších úprav, to by mohl i ty lidi přesunout blíže k vodopádu a ořezat, aby narušil středovou kompozici.

Cnews - Denní zpravodajství ze světa IT | Cnews Twitter | Sestava | CSFD | Steam
Můj Twitter

Necitujte celé předchozí příspěvky, neštvěte mě s userbary a barevnými podpisy.
Lukáš V.
Administrátor

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 6 ×

Příspěvekod Tibor » ned 18. říj 2009 16:11:54

Ja by som na tej fotke nic nemenil, je krasna. Po upravach uz to nebude ono. Nic v zivote nie je dokonale, tak fotky preco musia byt dokonale? Mirek, ja tu oblohu som ani nevsimol. Mne oci hned padnu na tie kamene a na vodu. Ludi v rohu som si vsimol len potom. :)
Tibor
AMD Sempron 64

Získaná poděkování: 5 ×

Příspěvekod jack08 » ned 18. říj 2009 16:47:02

No tak určitě máte pravdu, úprava fotografie nemá být zásadní, jak vtipně poznamenal Lukáš V., ale některé menší úpravy pomůžou (samozřejmě všeobecně, ne pro tento případ).

jack08
AMD Duron

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 17:01:42

Ta fotka má bohužel k dokonalosti daleko. Na druhou stranu patří k těm lepším výcvakům, co jsem tam pořídil a mám pocit, že už tam znovu nebudu.

Btw, zkoušel jsem si pohrát s magic wandem s PSP X (asi je to stejné jako v Photoshopu) a ani při násobných výběrech s různými prahovými hodnotami si to s těmi složitými (a aberací poznamenanými) větve ne a ne uspokojivě poradit. Začínám mít pocit, že bych tam musel naklonovat texturu odjinud a složitější větve a díry v zeleni nahoře jednoduše ořezat a ztratit.
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod Lukáš V. » ned 18. říj 2009 17:13:16

A nemáš tam možnost výběru rozsahu barev (jako ve Photoshopu)? Na to už bych pak jen aplikoval vrstvu s barevným přechodem nebo si pohrál s levels.

Cnews - Denní zpravodajství ze světa IT | Cnews Twitter | Sestava | CSFD | Steam
Můj Twitter

Lukáš V.
Administrátor

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 17:45:07

Jestli chápu všechny možnosti magic wand v PSP X, tak ne. Jsou tam tři režimy (replace, add, remove), šest možností selekce (hodnota RGB, color, hue, brightness, opacity, all opaque) a pak tolerance. Dále pak feather a anti-alias (outside, inside), zatržítka Contiguos a Use all layers.

Teď jsem zkusil násobným výběrem přes brightness vybrat co nejvíce, díry zkusím odstranit přes clone brush a uvidíme, jestli se doberu nějakého výsledku (když ne, už fotku asi nebudu dále trápit).
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod jack08 » ned 18. říj 2009 18:51:00

Díry mezi listím a větvemi tam určitě nech, jinak to bude jasné na první pohled, že jde o retuš. Vybrané díry v Masce zpracuješ zároveň s oblohou. Já používám na úpravy fotek jen Photoshop.

jack08
AMD Duron

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 21:50:33

Jak tam bylo krásně :rofl:

Obrázek

Z toho azura lze samozřejmě už snadno udělat decentnější barvu nebo šedou, textura už tam je. Clone-brush-prales ale větší rozlišení než odkazované opravdu nesnese. Jinými slovy, v mém případě je potřeba opravdu už dobře vyfotit, cokoli jiného než základní globální úpravy (typicky při vyvolání z RAWu, tohle byl beztak naneštěstí JPEG už od zdroje) pro mě opravdu není.
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod jack08 » ned 18. říj 2009 23:20:26

Dobrá práce :up1: Možná by ještě chtělo zeleno-žlutý výstupek stromů nad vodopádem nepatrně překrýt průhlednou vrstvou modré barvy prostředí, možná stačí jenom do horní poloviny stromů, protože zelenožlutý "výstupek" je barevnější a ostřejší, než stromy po stranách, které jsou blíž a docela dobře splývají s oblohou. Jinak fakt pěkný.

jack08
AMD Duron

Příspěvekod Aries » ned 18. říj 2009 23:38:58

Ja budem asi hnusny, ale zda sa mi to skarede... Nieco mi tam chyba, proste mi udrelo do do oci, ze je to neprirodzene. Mozno nejake presvitanie svetla na okrajoch stromov? (ako tie DX10 featurky, co boli v Crysise :)) Mozno aj ta farba by chcela trochu zmenit (prilis modra).
Starodavny clen fora, dnes uzivajuci si moderatorsky dochodok na Bahamach s pretaktovanymi modelkami.
Aries
VIP

Příspěvekod Mirek Jahoda » ned 18. říj 2009 23:49:59

Aries: Vždyť jsem si to sepsul kousek výš sám, už jsi nemusel :-).

Každopádně díky všem za rady, určitě mě to nakoplo k naučení se trochu více podobných úprav. Na jiném typu fotografie bych to možná někdy úspěšněji mohl využít.
Mirek Jahoda
Administrátor

Příspěvekod Lukáš V. » pon 19. říj 2009 0:19:43

Na vrcholu toho vodopádu jsou už stromy zahaleny nižším kontrastem a výrazná modrá obloha tam proto vypadá trochu nepřirozeně. Ale jinak by z toho byla parádní HDR fotka :)

Můj Twitter

Lukáš V.
Administrátor

Další

Zpět na Vaše fotografie a fotogalerie