Poraďte vhodný router s WiFi

Připojení k internetu, LAN, síťové prvky a hardware...

Poraďte vhodný router s WiFi

Příspěvekod Trebor » sob 13. úno 2016 21:06:43

Zdravím. Potřeboval bych poradit nějaký ověřený router s WiFi s těmito požadavky:
- Při požadovaných funkcionalitách, aby tím umělo protéct přes ethernet 200 Mbit/s
- DHCP – i rezervace IP adres s popisky
- Nková WiFi a stačí jen 2,4 ghz
- Minimálně počet portů 1x WAN a 2x LAN – mám v síti 8 portový gigabitový switch, takže gigabitový porty na routru vyloženě nepožaduji
- S předchozím bodem souvisí to, že potřebuji, aby to umělo vlany – respektive potřebuji, aby na jednom portu byla moje domácí síť a na druhém zbytek (DHCP pro obě vlany by bylo fajn)
- Firewall, pravidla na přesměrování portů do vnitřní sítě, pokud možno traffic shaper
- USB na sdílení tiskárny
- Pokud možno funkci wake on line - ale to by šlo asi i řešit přesměrováním portu-ale je to řešení jen pro jedno pc v síti
- A aby to bylo co možná „nejlevnější“

Ono jde o to, že UPC mi zvedlo samo rychlost netu na 200/20 Mbit/s a hledám něco, co to dokáže uroutovat, i když na firewallu budu mít nějaký ty pravidla, směrování portů …, traffic shaper . Doposud jsem používal několik let a k plné spokojenosti ALIX 2D3 LX800/500MHz, 256MB, 1x miniPCI, 3x LAN (pouze 100 Mbit), USB s nahraným m0n0wallem (který už taky není dál vyvíjen, ale naprosto splňoval vše uvedené).
Takže právě sháním něco ověřeného co má obdobné možnosti, ale zvládne to obhospodařit se vším požadovaným těch 200 Mbit/s. Jo, nechci na to mít žádné PC, mini PC … Prostě jen nějakou účelovou krabičku, do které se případně nahraje nějaký OpenWRT, DD-WRT …- můžete klidně i něco doporučit? Nebo to bude umět vše s vlastním prostředím.
Např. jsem si po nějakém hledání na zkoušku koupil domu tohle https://www.alza.cz/tp-link-tl-wr1043nd-d515738.htm , zapojil a rychlost byla maximálně necelých 90 Mbit/s – takže jsem ho zase zabalil a půjde zpět. Ale např. dle nettu by tohle zařízení mělo právě umět pracovat i s OpenWRT … , ale to jsem díky zjištěnému už ani nezkoušel.
Trebor
Intel 4004

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Poraďte vhodný router s WiFi

Příspěvekod Tomas » sob 13. úno 2016 21:43:49

Turris Omnia?
HW: http://www.extrahardware.cz/forum/viewt ... 45&t=10158
"You never want a serious crisis to go to waste. This crisis provides the opportunity for us to do things that you could not before."
~ Rahm Emanuel
Tomas
Intel Pentium D

Poděkoval: 20 ×
Získaná poděkování: 98 ×

Příspěvekod Emil Pastelka » sob 13. úno 2016 23:14:28

Jak ten přenos měříte? Kolik antén má cílová stanice? Stejný router mám doma a taková bída to není. Ale mezi klientskými stanicemi pod Windows je to přes SMB bída. Otázka je, nakolik v tom má prsty OS, protože MS s nízkou rychlostí WiFI bojuje od Win7 a poslední desítky jsou na to asi nejhůře.
Emil Pastelka
AMD Duron

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 121 ×

Příspěvekod Trebor » sob 13. úno 2016 23:48:05

Měření bylo na speedtest.net a pc bylo připojeno přes kabel a ne WiFi

Ad Turris Omnia) Neznal jsem, přečetl jsem, cenu zkouknul = tohle je pro mne kanon na vrabce a je to už i dost drahý :-(

Taky jsem ještě hledal a ptal se i jinde a mám (nejspíš) v plánu testnout tohle https://www.alza.cz/asus-rt-n18u-d2142205.htm#recenze - cena ujde a snad by to mělo zvládnout i to, co požaduji http://foxnetlab.com/index.php/16-revie ... us-rt-n18u . Mělo by to umět i Openwrt ...
Trebor
Intel 4004

Příspěvekod Emil Pastelka » ned 14. úno 2016 2:07:56

speedtest.net měří Vaše připojení k netu, tam ten router určitě úzké hrdlo nebude.
Emil Pastelka
AMD Duron

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 121 ×

Příspěvekod Tomas » ned 14. úno 2016 8:40:40

ASUS RT-N18U mám doma, maximálne prenosy som netestoval, (stále ADSL bohužiaľ :( ), no VLANy na ethernetových interfacoch to myslím nedokáže (ale oddelené WiFi SSID, ktoré sa správajú ako VLAN áno). Inak splňuje všetko, ja som sa ním veľmi spojoný už nejaké dva roky.
"You never want a serious crisis to go to waste. This crisis provides the opportunity for us to do things that you could not before."
~ Rahm Emanuel
Tomas
Intel Pentium D

Příspěvekod Trebor » ned 14. úno 2016 12:35:08

Ad TP-Link) 90Mbit naměřeno přes routr, 180Mbit přímo přes modem. V routru nebyly žádný pravidla a víc mi nestojí za testování s takovýmto výsledkem

Ad Asus) co jsem koukal, tak VLANy to fakt neumí (mělo by je to snad umět s OpenWRT a DD-WRT), ale asi by to v mém případě šlo nahradit pomocí DMZ (potřebuji "vyčlenit" mimo domácí síť jen jednu osobu momentálně). Ale co mi hlava nebere, ač to přežiji nějak, je rezervace IP adres, kde není kolonka na poznámku, aby si tam člověk napsal poznámku, o jaké zařízení se jedná - to je tak do debaty
Trebor
Intel 4004

Příspěvekod Tomas » ned 14. úno 2016 13:00:29

Ale zariadenia je tam možné premenovať, to pridali v niektorej aktualizácii FW.
~ Rahm Emanuel
Tomas
Intel Pentium D

Příspěvekod Harddox » pon 15. úno 2016 12:19:28

Mikrotik RB951G-2HnD.Pokud modem od UPC má povoleno DHCP.V router os si nastavíš co chceš.
Harddox
Intel 4004

Příspěvekod Lazar » pon 15. úno 2016 16:30:16

Mám pocit, že Mikrotik/RouterOS nesplňuje v úvodu zmíněný požadavek na sdílení USB tiskárny.
Lazar
AMD Phenom II X6

Poděkoval: 7 ×
Získaná poděkování: 126 ×

Příspěvekod Trebor » pon 22. úno 2016 0:29:48

Koupil jsem ASUS RT-N18U a celkem spokojenost. Nemá jen VLANy, ale nějak s tím budu asi umět žít.
Trebor
Intel 4004

Zpět na Sítě