Kondenzátory a co s nimi

Jak ztišit, „tichý“ hardware, postupy, fotonávody

Re: Kondenzátory a co s nimi

Příspěvekod trodas » úte 28. říj 2014 0:31:47

U audia je to bežná praxe, že se kondíky ládují na vyšší a vyšší napětí, co to dají rozměry. Pokud Nichicon žádné FP5k až 12k kondíky nedělá, pak moc možností než že to budou fejky není. Zajisté to může být na zakázku dělané "něco", ale že by se úmyslně měnil postup aby se vyrobilo něco slabšího, co déle vydrží, tomu nevěřím. Spíš nakoupili součástky od Číňanů a dokud to drží, tak dobrý. Nemyslím si, že s tím budou problémy, myslím si ale, že to moc kvalitní kondíky nebudou.
Ale třeba je má nedůvěra neopodstatněná?
Na kondíky na grafice hlavně ať fouká vzduch. Lelony jsem vyměnil i v cizím HW právě z toho důvodu, že vím, co je to za shit... Ještě mi chybí pár kusů vyměnit, protože nemají vybrané náhrady :(
Měření v obvodu je k ničemu kompletně, nelze užít ani orientačně. Měříš všechny součástky kolem... :)))
Asi by to chtělo foto té "karamelizace" a otázku, zdali to nebylo někde, kde by to mohlo ukápnout z kondíků... :) Pokud tedy nesypeš nic do PC, tak "kvetou" v něm jen kondíky :)

Jen tři neosazená místa pro keramiky? :lol: Já mám na GTX 660 Superclocked vyrvaných tak 18+++ keramik u VRM obvodů. A není důležité, s čím jsou paralelně zapojeny. Ty 3mF budou kapacita všech výstupních kondíků - ale pro osazení měříš hlavně napětí a to za chodu a pak rozměr, abys stanovil, jakou (jaké) SMD keramiky pořídit a dopájet tam, kam patří.
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
trodas
Transmeta Crusoe

Poděkoval: 14 ×
Získaná poděkování: 8 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Příspěvekod Tomix » úte 28. říj 2014 15:02:32

Přímo ve VRM mám osazené všechny keramiky. Nevím, jak vypadá druhá strana ale tam moc keramik nebude. A ještě aby byl Hawk tak okleštěnej, když jsem za něj dal 6,5k (tehdy běžná řada Gaming stála 5,8k).

https://www.flickr.com/photos/124510907@N02/sets/72157649002046901/
Byl to zbytek šampaňského :)
Core i5 4670K | Scythe Mugen 4 | GTX 760 Hawk | Asus Gryphon Z87 | 16 GB DDR3L Crucial VLP | Delta DPS-500QB | Samsung 840 EVO | Mionix Avior 8200 | NEC EA244WMi | Denon PMA-720AE | Asus Zenbook UX303LA-R4390H
Tomix
Moderátor

Poděkoval: 54 ×
Získaná poděkování: 246 ×

Příspěvekod Ladislav57 » čtv 30. říj 2014 10:07:42

Velice zajimavý topic.Vybral jsem si dobré forum.Zjištuji,že se člověk stále učí.
Ladislav57
Intel 8086

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 2 ×

Příspěvekod Tomix » sob 01. lis 2014 14:27:37

Vítej :)

Existují vůbec polymery s vysokou kapacitou na 50 V? Nichicon prodává jen LV a LX a to s kapacitou v řádech desítek uF. NCC mám tušení, že na 50 V žádné nevyrábí. Jde něco vůbec sehnat?
Core i5 4670K | Scythe Mugen 4 | GTX 760 Hawk | Asus Gryphon Z87 | 16 GB DDR3L Crucial VLP | Delta DPS-500QB | Samsung 840 EVO | Mionix Avior 8200 | NEC EA244WMi | Denon PMA-720AE | Asus Zenbook UX303LA-R4390H
Tomix
Moderátor

Příspěvekod Tomix » pát 14. lis 2014 19:51:30

Mám další info k FP10K

Gigabyte píše:"Jsou určeny pro nevídaných 10 000 hodin intenzivního provozu na neuvěřitelných 105° C"
– Nippon Chemi-Con

Což je pravděpodobně lež, Chemi-Con žádné podobné nevyrábí.

Spoiler: zobrazit
Černé trvanlivé kondenzátory s pevným dielektrikem
Základní desky GIGABYTE 8 se mohou pochlubit těmi nejkvalitnějšími kondenzátory s pevným dielektrikem, které jsou určeny k tomu, aby pracovaly s maximální efektivitou mnohem delší dobu. A to dokonce i v extrémně výkonných konfiguracích. Uživatelé, kteří chtějí ze svého systému získat maximum, a přitom vyžadují naprostou spolehlivost a stabilitu, mohou být s těmito kondenzátory zcela klidní. Díky velmi nízkému ESR nezáleží na tom, jak vysoké je zatížení procesoru. Tyto exkluzivní kondenzátory jsou v sytě černé barvě, a to výhradně jen na základních deskách řady GIGABYTE 8.
"Jsou určeny pro nevídaných 10 000 hodin intenzivního provozu na neuvěřitelných 105° C"
– Nippon Chemi-Con

MSI udává naprosto nesmyslné hodnoty vycucané z prstu – u všech produktů píše buď životnost delší než 10 let (což může být pravda při nízkých teplotách) ale u nových produktů udává například 18 let při 75 C apod.

Jak jsem uváděl už dříve, Asrock používá platinové FP12K. Chlubí se, že se jedná o kondenzátory od Nichiconu což je podle informací od Nichiconu lež.

Spoiler: zobrazit
Supreme 12K platinum capacitors with lifespans of at least 12,000 hours. Compared to other counterparts on high-end motherboards that merely have lifespans of around 10,000 hours, ASRock applied Nichicon 12K Platinum Caps that offer 20% longer lifespans and provide more stability and reliability.

* Tested under industry standard 105 degree Celsius ambient temperature.

Asus tradičně používá také FP10K kondenzátory – pod názvem Black Metalic nebo jednoduše TUF Capacitors.

Plánuji, že společnosti kontaktuji a zkusím z nich vymlátit trochu informací. Na škodu jistě nebude ani kontaktovat samotný Chemi-Con.
Tomix
Moderátor

Příspěvekod Tomix » ned 18. led 2015 13:02:19

Po delší době jsem opět zjistil nové informace k polymerům FP10K, FP5K apod.

Původní výrobce těchto kondenzátorů je čínský Suzhou Towa Electron založený v roce 1995. V roce 1998 se přejmenoval na Fujitsu Media Devices. Od té doby začal vyrábět kondenzátory pod Fujitsu. Dodnes lze najít třeba FP5K pod jménem Fujitsu. Obrat přišel v roce 2008, kdy technologie této společnosti koupil Nichicon a následně o rok později začal s výrobou.

Je více než pravděpodobné, že všechny polymery s označením FP vyrábí dnešní Nichicon. Otázkou zůstává, zda opravdu existují nějaké verze 10K nebo 12K. Všechny FPCAPy jsou do pěti tisíc hodin. Kromě toho nejde prakticky rozlišit, o jakou řadu se přesně jedná.

Nichicon´s history:
http://www.nichicon.co.jp/english/company/com_history.html

FPCAP´s history:
http://www.fpcap.jp/en/company/history.html

Podklady z Badcaps fóra:
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=23633
Tomix
Moderátor

Předchozí

Zpět na Ztišení, modifikace hardwaru