MSI 6340 výměna kondíků

Jak ztišit, „tichý“ hardware, postupy, fotonávody

MSI 6340 výměna kondíků

Příspěvekod trodas » úte 08. říj 2013 23:12:21

Už před pěknými pár lety mi kamarád Petr daroval tuhle MSI 6340 micro ATX desku i s Duronem 750. Fungovala ještě prý, ale velmi, velmi nestabilně. Nicméně mě zaujalo, že mainboard někdy z roku 2001 a pro Socket 462 procesory - Durony, Athlony - má zajímavě navržený Vcore regulátor a zejména používá polymerové Fujitsu kondíky. Ty žluté, to jsou - bez ohledu na to, že mají perforaci navrchu jako elektrolyty - polymery od Fujitsu:

Obrázek

Navíc jak se říká - co je malé, to je milé. A ta deska je opravdu maličká, jen tak... do ruky:

Obrázek

Že mainboardík nejede stabilně je vcelku pochopitelné. Stačí se podívat, co na něm je - samé špatné kondíky jako Chhsi:

Obrázek

A tyto hrůzy jsou kombinovány s polymery, což je tedy vskutku zajímavá kombinace, která zřejmě umožnila aby ten mainboard vůbec přežil:

Obrázek

U Vcore výstupní cívky, která se dost zahřívá, jsou-li kondíky špatné, nám již Chhsi kondík vytéká...

Obrázek

...nicméně ty dva solidní polymery ho podržely, aby počítač ještě tak nějak jel.

Obrázek

Mimo kvalitních polymerů se na desce nachází ještě Chemicon KZE kondíky jako vstupní filtrovací kondíky, které zcela jistě fungovaly velice dobře. I když Chemiconům moc nevěřím, tak špatné jsou jen série KZG, KZJ, TMV a TMZ, nikoliv KZE. No a navíc jsou hezky zalené:

Obrázek

Problém je v tom, že to nezastaví nestabilitu chipsetu, kterému napájení "filtruje" Chhsi hrůza...

Obrázek

No nicméně celkově to vypadá na slušný Vcore design (na 2001):

Obrázek

560uF 4V Fujitsu polymery a 2700uF 6.3V Chhsi hrůzy jsou samy o sobě docela kvalitním filtrováním Vcore, dokud tedy nezačnou odcházet:

Obrázek

K pamětem (a USB portům) patří tyto Tayeh hrůzy:

Obrázek

Samozřejmě problém je, když se k velké a hodně zahřáté civce přitlačí kondenzátor. Ten má skutečně problém, jakmile se celá kaskáda začne přehřívat...

Obrázek

Nicméně špatné kondíky se kazí i když jsou daleko od všech typicky se přehřívajících součástek, jako jsou cívky a mosfety:

Obrázek

MSI 6340 v1
--------------
2x 4700uF 6.3V d12.5 (Chemi-con KZE) -> 2x 4700uF 6.3V Panny FM d12.5 - P12347-ND
4x 2700uF 6.3V d10 (Chhsi) -> 4x 3300uF 6.3V Samxon GC d10
2x 820uF 4V d10 (Fujitsu) -> 2x 2700uF 2.5V Samxon ULR d10
2x 560uF 4V d8 (Fujitsu) -> 3x 1000uF 4V Samxon ULR d8
6x 1000uF 6.3V d8 (Chhsi) -> 6x 1000uF 6.3V Samxon GC d8
3x 330uF 6.3V d6.3 (Tayeh) -> 3x 470uF 6.3V Samxon GD d6.3
2x 47uF 16V d5 SMD -> 2x 47uF 16V Panny FK SMD d5 - PCE3397CT-ND
4x 10uF 16V d4 SMD -> 4x 10uF 16V Panny X5R SMD ceramic - PCC216CT-ND

(jeden polymer jsem blízko k CPU přidal, co byl vypuštěn a ty 47 a 10uF SMD kondíčky jsem zatím ještě nevyměnil)
Naposledy upravil trodas dne stř 09. říj 2013 0:45:40, celkově upraveno 2
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
trodas
Transmeta Crusoe

Poděkoval: 14 ×
Získaná poděkování: 8 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: MSI 6340 výměna kondíků

Příspěvekod trodas » úte 08. říj 2013 23:33:56

Nu a tak jsem si už před lety na tuto výměnu kondíků alokoval součástky, co mi Big Pope poslal - zejména tedy ty Samxon kondíky. Přidání 1000uF 4V kondíku zvýšilo celkovou kapacitu Vcore kondíků na 18 300mF v 8 kondenzátorech! (např. slavná Socket 462 deska DFI Lanparty B měla výstup Vcore s jen 4 kondíky a 13 200mF kapacity - a žádné polymery!)

Obrázek

Celkový pohled na Vcore oblast desky po výměně kondíků:

Obrázek

Pohled na spodní kondenzátory z Vcore a pro AGP napájení:

Obrázek

Mnohem menší současné polymery (560uF bylo - 1000uF nyní) pro stejné napětí jsou jen takové malé "puťky" vedle 3300uF Samxon GC kondíků:

Obrázek

Naproti tomu 2700uF Samxon polymery jsou už pořádné kousky kondíků:

Obrázek

Nu a na závěr celkový pohled na MSI 6340 desku - malinká:

Obrázek

Legrační zjištění - po zapojení ke zdroji se ukázalo, že po celé ty roky běží hodiny reálného času a že ukazují přesný čas, jen +30min, což je na cirka 5 let bez používání něco neprosto neuvěřitelného, to jsem tedy nečekal :) A deska po výměně kondíků šlape jak víno, i když nová verze CPU-Z nějak nedetekuje FSB, což je podivné, ale CPU-Z autor se už ozval a snad se to podaří brzy spravit:
http://valid.canardpc.com/vblm4v
FSB 0 asi nebude moc pravdivé :lol:
Jinak deska má v biosu poměrně rozsáhlé nastavení (na to, že je to KT133 chipset s SDRAMy) a dokonce overclock možnosti, kde si lze vybrat od standardního nastavení (100MHz) do 117MHz FSB (37MHz pro PCI). Následky nastavení této hodnoty (s tak kvalitními součástkami jsem nečekal problém) jsou ovšem ty, že CPU jede na 256MHz :lol: (30x7.5) No, je s milou deskou legrace... :)
Naposledy upravil trodas dne úte 08. říj 2013 23:40:25, celkově upraveno 1
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
trodas
Transmeta Crusoe

Příspěvekod AllowedCry » úte 08. říj 2013 23:39:32

Ten CPU běží pořád na 256Mhz? Není to třeba jen chyba CPU-Z? Jaký systém používáš? A kolik ram?

Kdyby si měl někdy zájem, mám na skladě hromadu starého šrotu, desky, procesory, prostě všechno možné, funkčnost je neznámá.
AllowedCry
AMD Athlon 64 X2

Poděkoval: 2 ×
Získaná poděkování: 59 ×

Příspěvekod trodas » stř 09. říj 2013 12:11:30

Ne, CPU běží normálně na 750Hz jak má, když je v biosu nastaveno Default. Jak jsem ostatně psal a jak je z CPU-Z validace zřejmé. Takže tohle je docela v pohodě. Problém je toliko v tom, že overclocking nějak nešlape :lol:

CPU-Z chyba těch 256MHz není (255 v postu, 256 v memtestu, 262 v CPU-Z), systém i jede takovou "rychlostí" ;) Na druhou stranu jsou v HWbotu i ocenění za více jak 12h trvající Super Pi 32M testy, tak jsem to probnul a... schaise! Je to stále ještě moc rychlé - 8h a něco:

Obrázek Obrázek
http://valid.canardpc.com/evdcpe

Budu muset unlocknout ten Duron abych to srazil. Vypadá to totiž, že běží na 30x7,5 - a to by se násobičem mohlo dát hezky zpomalit :)

Systém? Windows 2000 SP4. Ram? 2x 512 MB SDRAM. Ale myslel jsem, že zvládnou na 133MHz (FSB + 33) CL2 a ani ťuk, jen CL3, což suxx... :(

Se starým šrotem je legrace, ale závisí co máš - něco stojí za to a něco snad už ani ne :lol: O funkčnosti je jasné, že nelze ani spekulovat. Ale jak vidíš, nějaké ramky by bodly, kdyby tedy byly kapku svižnější, potvůrky :lol: Shodně tak na experimenty je každý CPU dobrý... s boardy a grafikami to bude těžší, protože tam bude třeba asi výměna kondíků, aby si s tím člověk mohl pohrát... ;)
trodas
Transmeta Crusoe

Příspěvekod AllowedCry » stř 09. říj 2013 18:41:31

Až bude čas, tak se kuknu, co bych mohl obětovat tvým experimentů, ;)
AllowedCry
AMD Athlon 64 X2

Poděkoval: 2 ×
Získaná poděkování: 59 ×

Příspěvekod trodas » sob 12. říj 2013 22:35:12

Tož se budu těšit. Nějaké PC 133 CL2 ramky by bodly. CL3 suxx, i když dávají 3-2-2-5 1T, no. Pak by mi na současný problém s touhle deskou bodnul nějaký AXP procík s vysokým násobičem. 2500+ je "jen" x11 násobič, což je málo. Z 100MHz to dělá jen 1100MHz procíku a to je lenošné... AXP 2800+ má x12.5 (to už by bylo lepší), AXP 3000+ má násobič x13 a 3200+ x14 - pokud jsou to ty FSB 166MHz verze.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AM ... processors
Takový násobič by už zněl líp a nakonec se tam ten procík rozjet dá.

Tak nová beta CPU-Z opravila detekci FSB:
Obrázek
(toho neznámého CPU si nevšimejte, MS 6340 bios se k AXP nezná, tak tvrdí, že je to neznámý CPU, no)

...ale zase nejede validace na webu, protože máme nový formát CPU-Z cvf fajlu (je to takový šílený zmatek čísel a písmen, 3 784 bytů, lol) a tak validátor jen hlásí, že:
File cpuz_54.cvf upload : OK
Dump corrupted !

Nu, člověk asi nemůže chtít hned vše, že :)

Na HWbotu použili mnou vyrobený obrázek jako obrázek té MSI 6340 desky:
Obrázek
http://hwbot.org/hardware/motherboard/ms-6340/
...což je lepší než ty hrůzy co tam byly, ale já tam musel ten paralelní port "dolepit" z původní fotky a není to zcela dobré... no ale hlavně - MSI tedy rozhodně nevyrobila desku s Samxon polymery, vyrobenými tak o 8let později :lol:
trodas
Transmeta Crusoe

Zpět na Ztišení, modifikace hardwaru