Vhodná myš pro CAD

Klávesnice, myši, tablety, joysticky, ...

Vhodná myš pro CAD

Příspěvekod vencaxxx » úte 26. kvě 2015 15:30:07

Prosím doporučte vhodnou myš pro CAD apod. Požadavky jsou aby fungovala i bez podložky, tzn. asi raději laser, drátová, nízká váha a prostřední kolečko ideálně s rovnou plochou, tak aby se s ním dalo pohodlně pracovat v 3D (Catia) ideálně bez bočního naklápění nebo s jistým stiskem, ale ne příliš tvrdým! Díky
vencaxxx
Intel 4004

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Vhodná myš pro CAD

Příspěvekod Emil Pastelka » úte 26. kvě 2015 18:30:34

Bez podložky - na jakém povrchu? Laser není ideální na skle a superlesklých bílých plochách. Docela všestranné jsou myši se senzorem BlueTrack (Microsoft).
S ohledem na práci v CAD postačí libovolná trochu lepší myš. Vybírejte podle tvaru, velikosti ruky a barvy, kterou preferujete. Nedoporučuji bezdrátové.
Emil Pastelka
AMD Duron

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 121 ×

Příspěvekod vencaxxx » úte 26. kvě 2015 21:42:41

Pohyb převážně na běžném kancelářském stole. Těžko se popisuje. Jde mi hlavně o kolečko, aby bylo ploché a ideálně bez naklápění. S měkkým stiskem. Pro práci ve 3D (Catia) nestačí obyčejná/lepší myš, protože se kolečko používá velice často jako 3. tlačítko. Proto bych rád doporučení na konkrétní výrobek.
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod Tomix » stř 27. kvě 2015 18:03:07

Osobně mohu jednoznačně doporučit Mionix Naos 8200, špičkový laserový senzor a dobrá ergonomie. Mionix používá spínače od Omronu s výdrží 20 milion stisků, například myši od Razeru používají noname čínu, která nevydrží ani zlomek. Omrony se vyznačují jistým stiskem, který ale není tvrdý, je spíš měkčí. Při každém stisku se ozve hlasité "cvak". Tento chod je rozdílný proti Razeru a ostatním myším s nekvalitními spínači, kde každé stisknutí je tišší, ale méně přesnější.

Co se týče softwaru, nemohu si taktéž stěžovat. Nastavíš si úplně cokoliv, od rychlosti scrollu kolečka až po různé režimy podsvícení a nastavení maker. Každopádně lze regulovat jas nebo i podsvícení zcela vypnout. Bez podložky myš funguje velmi dobře.
Core i5 4670K | Scythe Mugen 4 | GTX 760 Hawk | Asus Gryphon Z87 | 16 GB DDR3L Crucial VLP | Delta DPS-500QB | Samsung 840 EVO | Mionix Avior 8200 | NEC EA244WMi | Denon PMA-720AE | Asus Zenbook UX303LA-R4390H
Tomix
Moderátor

Poděkoval: 54 ×
Získaná poděkování: 246 ×

Příspěvekod vencaxxx » stř 27. kvě 2015 20:47:27

A jak je na tom kolečko co se tyce tuhosti stisku? Da se v pohode pouzivat jako treti tlacitko? Idealne bych tedy radeji nejakou levnejsi, ale vypada velice vhodne pro moje ucely.
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod ifkopifko » stř 27. kvě 2015 21:37:00

Je nejaký dôvod, prečo v CAD nepoužívať ako "tretie tlačítko" jedno z bočných tlačidiel pod palcom?
ifkopifko
Moderátor

Poděkoval: 5 ×
Získaná poděkování: 22 ×

Příspěvekod Tomas » stř 27. kvě 2015 22:08:54

Ja myslím že bezkonkurenčne najlepšie koliečko má Logitech (mimochodom aj dokonalé myši všeobecne), sice má aj bočné polohy, ale za asi 9 rokov používania (G9 a G700s, koliečka prakticky rovnaké) sa mi ani raz nestalo že by som ho pri stlačení omylom naklopil...
Prečo nie bezdrôtovú? Dnes je ta technologia na nerozoznatelnej úrovni od káblu a to i pri extrémnom používaní v hrách. Najvýraznejšie plus je ale že netaháš po stole kábel -> asi najväčšie zlepšenie presnosti, ale hlavne ten pocit volnosti ...

A dobrá poznámka od iffkopifko ... nevidím dôvod prečo si to nenabindovať na pohodlnejšie tlačítka

Takže:
http://www.czc.cz/logitech-performance- ... 87/produkt
http://www.czc.cz/logitech-mx-master/171601/produkt
Naposledy upravil Tomas dne stř 27. kvě 2015 22:17:54, celkově upraveno 1
HW: http://www.extrahardware.cz/forum/viewt ... 45&t=10158
"You never want a serious crisis to go to waste. This crisis provides the opportunity for us to do things that you could not before."
~ Rahm Emanuel
Tomas
Intel Pentium D

Poděkoval: 20 ×
Získaná poděkování: 98 ×

Příspěvekod Tomix » stř 27. kvě 2015 22:16:44

vencaxxx píše:A jak je na tom kolečko co se tyce tuhosti stisku? Da se v pohode pouzivat jako treti tlacitko? Idealne bych tedy radeji nejakou levnejsi, ale vypada velice vhodne pro moje ucely.

Kolečko má tužší stisk, na CAD to určitě nebude dvakrát pohodlné, ale jak psal kolega výše, určitě je lepší používat namísto kolečka boční tlačítko myši.

Z těch levnějších lze obecně doporučit Razer Deathadder (dneska asi Chroma?). Jak jsem již psal, nemá tak kvalitní spínače, je levnější ale má naopak asi nejověřenější ergonomii ze všech myší. Padne do ruky skoro každému. Při náročném používání spínače vydrží 3-6 let, mě přestali u staré Razer myši fungovat po čtyřech letech. Naštěstí je lze vypájet a osadit nové.

PS: Všechno jsou to velice lehké myši, i ten Deathadder je poměrně lehký, ani jedna myš nemá dodatečné závaží.
Core i5 4670K | Scythe Mugen 4 | GTX 760 Hawk | Asus Gryphon Z87 | 16 GB DDR3L Crucial VLP | Delta DPS-500QB | Samsung 840 EVO | Mionix Avior 8200 | NEC EA244WMi | Denon PMA-720AE | Asus Zenbook UX303LA-R4390H
Tomix
Moderátor

Příspěvekod Emil Pastelka » čtv 28. kvě 2015 1:17:35

Tomas píše:Prečo nie bezdrôtovú?

Neustálé usínání a probouzení myši je neskutečná otrava. Pokud je spánkový/šetřící režim zapnut, tak myš pravidelně upadá do letargie a lze ji probudit jen pohybem. To znamená, že po chvíli nečinnosti je první pohyb myši ignorován. Vypadá to jako drobnost, ale v pracovním procesu je to nepřípustná otrava. Lze to vypnout (u některých myší), ale výdrž je pak třetinová. Neposledně cena a zbytečná starost s akumulátory.
Emil Pastelka
AMD Duron

Příspěvekod vencaxxx » čtv 28. kvě 2015 7:47:57

No boční tlačítko by asi používat šlo, ale zvyk je železná košile jak se říká :-) Navíc nemam s bočními tlačítky dobrou zkušenost co se týče dosahu a jistoty stisku. Navíc nemám možnost myš před koupí vyzkoušet tak proto se ptám na detaily které z popisu na netu nevyčtu.
Bezdrátová myš viz příspěvek výše. Nemám s tím také dobré zkušenosti, kabel zas tak nevadí...navíc myš od Logitechu jsem dříve také měl na práci a naklápěcí kolečko mi vadilo, navíc si nejsem jistý jestli náhodou stisk nepřepínal režimy rolování a tím pádem by to bylo asi úplně nepoužitelné pro moje účely. Navíc byla hodně těžká. Hledám větší lehkou myš.

Jinak mi byla doporučena ještě SteelSeries Rival a zatím to vypadá na favorita pokud nenajdu něco lepšího/levnějšího.

A na konec asi vezmu 2 dražší myši pro Catia stanice a 2 levnější pro AutoCAD, tam kolečko není tak podstatné.

Ještě zaujala https://www.alza.cz/mionix-avior-7000-d2293240.htm nezná někdo?
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod Tomas » čtv 28. kvě 2015 11:54:35

Tá mionix avior 7000 sa zdá trochu nízka.
Velká a pohodlná je napríklad Roccat Kone.
Životnost Razeru ... :hmm: no netipoval by som viac ako 3 roky
HW: http://www.extrahardware.cz/forum/viewt ... 45&t=10158
"You never want a serious crisis to go to waste. This crisis provides the opportunity for us to do things that you could not before."
~ Rahm Emanuel
Tomas
Intel Pentium D

Poděkoval: 20 ×
Získaná poděkování: 98 ×

Příspěvekod vencaxxx » čtv 28. kvě 2015 12:11:26

U ty Roccat se bojim toho kolečka, je naklápěcí. Zatím vede asi Steelseries Rival.

Mionix avior 7000 jsem zjistil bude asi stejná jako už doporučovaná Naos, tzn. tvrdé kolečko.

Ještě jsem objevil tuhle, podobnou té Naos
FUNC MS-3²
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod Tomix » čtv 28. kvě 2015 16:49:08

Avior má příliš univerzální symetrickou ergonomii – vhodná pro leváky i praváky. Avior 8200 mám a s její ergonomii příliš spokojen nejsem, nejvíc trpí malíček, který není kam dát. Stejně tak palcem brousím povrch stolu, protože taktéž na něj není místo. Celá myš je menší, pro mě s velkou "hnátou" tohle nebyla zrovna nejlepší volba. Plánuji ovšem nahradit za Naos 8200, který je s ergonomii někde jinde.

Rozdíl oproti řadě 7000 (Avior/Naos) je ve snímači – 8200 má laserový a 7000 má optický. Osobně doporučuji spíš laserový snímač, který není tolik náchylný na povrch stolu a nepořádek (prach, drobky...).
Tomix
Moderátor

Příspěvekod Emil Pastelka » čtv 28. kvě 2015 22:02:01

Nedávno jsem si koupil k pracovnímu/domácímu PC Nexus SM-8500B, je to obyčejná optická (pravděpodobně 800 dpi) myš. Kupoval jsem ji jako druhou, pro práci večer, protože má tichá tlačítka. Úplně tichá nejsou, spíše výrazně tlumená, ale a) je to to nejtišší, co jsem sehnal a b) představu uspokojuje :) To ticho při práci je prima a klikání mi už vadilo. Fakt nevím, koho napadlo, že je to dobrá věc.
Myši mám zapojeny souběžně dvě, původní laserovou a tuto novou. Po pravdě, i když přehmatávám, nepoznám rozdíl a na laserovou sedá prach. Primárně dělám DTP a přesnou myš opravdu potřebuji. Fakt je, že u FPS raději sáhnu po laserové, ale tam s myší dělám naprosto jiné věci, že. Podle mě je dost úlet kupovat pro CAD herní myš za 1000+ Neřeknu nějaký speciální 3D polohovací klobouček...

Trochu OT: našel jsem dobrý návod, jak udělat tichou myš z většiny běžných. V základu stačí jen otevřít klikací tlačítko a upravit/deformovat přidaný plíšek, který klikání způsobuje. Už se na to chystám dlouho, ale vrozená lenivost mi účinně brání. LINK
Naposledy upravil Emil Pastelka dne čtv 28. kvě 2015 22:09:08, celkově upraveno 1
Emil Pastelka
AMD Duron

Příspěvekod vencaxxx » čtv 28. kvě 2015 22:05:48

Ono tak ani nejde o přesnost, ale o pohodlí a kvalitu/výdrž.
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod Emil Pastelka » čtv 28. kvě 2015 22:10:01

Pohodlná je dostatečně a výdrž... koupil jsem dvě a záruka je 2 roky, tedy strachu netřeba.
Emil Pastelka
AMD Duron

Příspěvekod vencaxxx » pát 29. kvě 2015 7:44:00

No já v minulosti už objednával do firmy na práci levnější myši Gigabyte, typ už nevím, ale jak bylo nadšení z ceny a užitné hodnoty na začátku, tak rychle vychladlo po tom co do roka 2 ze 3 myší odešly. hlavně spínače jsou asi nejdůležitější, začalo to dvojkliky a pak už si myš dělala co chtěla. Tzn. levnější myši by určitě stačily, ale pro mě je zásadní výdrž v provozu přes 8 hodin denně a pohodlí při práci. Takže levná myš by určitě taky chvíli posloužila, ale nehodlám je měnit co půl roku. Pokud někdo ví o levné myši s kvalitními spínači a kolečkem použitelným jako třetí tlačítko tak sem s ní, ale já takovou nenašel. Další věc je design, na kterém sice nezáleží, ale do kanceláře nechci nějaké blikající barevné monstrum ;-)
vencaxxx
Intel 4004

Příspěvekod Tomix » pát 29. kvě 2015 18:59:15

Kvalitní spínače skoro všichni vetují, každopádně je lze vyměnit pokud lze myš rozumně rozdělat (třeba Razery jdou opravit úplně jednoduše, stačí odšroubovat dva šrouby).

Každopádně lze to vyřešit rovnou – koupit levnou myš a nechat si přímo spínače vyměnit (doma se mi válí pár kusů desetimilionových Omronů).
Tomix
Moderátor

Zpět na Vstupní zařízení