AMD news...

Intel, AMD, VIA, IBM, ...

Re: AMD news...

Příspěvekod SpaceExplo » stř 01. bře 2017 20:48:03

Jan Olšan píše:https://videocardz.com/66684/amd-ryzen-7-1700x-review-leaks-out

Asi qual. sample, ne sériovej kus (což ale možná bude víc recenzí, takhle to dělal i Intel).

A safra, jestli se ty vysledky zitra potvrdi, tak to nebude dobry :(
SpaceExplo
NexGen Nx586

Poděkoval: 14 ×
Získaná poděkování: 36 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Příspěvekod Jan Olšan » stř 01. bře 2017 20:52:11

Jan Olšan
VIA C7

Poděkoval: 3 ×
Získaná poděkování: 10 ×

Příspěvekod Lazar » stř 01. bře 2017 21:12:05

A safra, jestli se ty vysledky zitra potvrdi, tak to nebude dobry

Co přesně je problémem? Nízké takty pamětí, 15% ztráty singlethread na i7 7700K?
Naposledy upravil Lazar dne stř 01. bře 2017 21:22:03, celkově upraveno 1
Lazar
AMD Phenom II X6

Poděkoval: 7 ×
Získaná poděkování: 125 ×

Příspěvekod Jan Olšan » stř 01. bře 2017 21:18:09

V tom single threadu a hrách, co na tom visí, to holt SKL neporazí, ale to asi bylo jasné.

Jde o to, že ta ztráta ve hrách je celkem malá, kdežto ten zisk z těch osmi jader mimo hry je dost velkej (jako u Broadwellu-E). - Tak to tedy podávaj oni a já s tím souhlasím (i když pravda nejsem moc na hry).

Ale i Intel příští rok upgraduje mainstream na šestijádra, takže IMHO do novýho PC bych to určitě bral místo lga1151/i7. Místo i5 pak šestijádro, až vyjdou.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Lazar » stř 01. bře 2017 21:25:36

Taky jsem tam žádné překvapení proti zatím uniklým/známým výsledkům nenašel, proto mne zajímá co znepokojujícího SpaceExplo ve slidech objevil. Hraní v současnosti nesměle atakuje 4K, kde bude stačit ze strany CPU často zajištění 60FPS.
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod SpaceExplo » stř 01. bře 2017 22:23:54

Lazar píše:
A safra, jestli se ty vysledky zitra potvrdi, tak to nebude dobry

Co přesně je problémem? Nízké takty pamětí, 15% ztráty singlethread na i7 7700K?

Problem neni uplne v produktu. I kdyz fakt nechapu ty ruzny frekvence pro ruzny pameti - to bude zase "pruseru" u lidi, co budou (nepouceni) rvat, ze si koupili DDR4-2400 a jede jim to jen na 2133 :-( a po forek a vsude si stezovat, ze to AMD stoji za ho*no, ostatne jako vzdy.

A ti podobni lidi (resp. zbytek verejnosti - ale predevsim zlObr) budou rvat, jak je to AMD porad o nicem, protoze ve hrach neporazi 7700K :-( Jasne, ze neporazi, chybi jim frekvence, a tu nemuzou moc zvednout (a spis to nepude), protoze by protekli na Wattech (tady je krasne videt rozdil mezi odladenym Intelovym 14nm a cerstvym 14nm od Samsungu/GloFo).

Ja furt tajne doufam, ze ty 6/12 dostanou s frekvencema vejs - ale mam obavu, ze ty 3,6/4,0 u ten 1800X bude top. Za pul roku vyjdou nejaky "upraveny" verze/refresh (treba jako 1820X) s o 100MHz vyssima frekvencema a mozna za rok prijdou 2800X (resp. druha rada), ktera bude o neco lepsi, ale Intel uz bude mit venku CannonLake. Chjo :-(
SpaceExplo
NexGen Nx586

Příspěvekod Lazar » stř 01. bře 2017 22:49:16

O 100MHz mají v singlethread již dnes navíc všechny Xka (při aktivním XFR). Takže ten IPC rozdíl vůči i7 7700K je clock-by-clock je vlastně 15%/(4,5GHz/4,1GHz)=8%, čož je aspoň z mého pohledu lepší výsledek než jsem doufal (snad bude platit obecně).

Před přesně 10ti lety jsem si koupil QX6700(1000US$) a kupovat si do desktopu po dekádě další 4(6)core mám psychický blok. Samozřejmě by se mi líbil quad-channel, 28(40) PCIe lanes, ale za jakou cenu.

I když se patrně v desktopu podpory nedočkáme, měl by Ryzen přinést kromě výkonu i něco extra.
http://wccftech.com/amd-zen-encryption-sme-sev-hw-based-sha/

V tuto chvíli mám obavu jen z prokázaní např. škálování herního výkonu s rychlostí RAM, kterýžto profit půjde proti potřebě osazení ctyř modulů/DR.
Naposledy upravil Lazar dne stř 01. bře 2017 23:12:15, celkově upraveno 1
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Jan Olšan » stř 01. bře 2017 23:01:10

Třeba budou nějaké spešl moduly, které budou certifikované na vysokej takt i s čtyřmi kusy. I když to asi zase bude vázané na nějaké nóbl desky.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Lazar » stř 01. bře 2017 23:14:32

Potřeba speciálních dražších (MB/RAM) stírá část cenové výhody X370/X99.
Snad zítřek (po 15:00?) napoví více.
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod SpaceExplo » stř 01. bře 2017 23:56:42

SpaceExplo
NexGen Nx586

Příspěvekod Lazar » čtv 02. bře 2017 0:32:26

Pájka, další plus proti žvejkačce u Kaby Lake a &.
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Lazar » čtv 02. bře 2017 0:54:50

Kingston konfigurator pameti jiz ukazuje vhodne moduly pro některé X370/B350 MB.
http://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=7&Mfr=ASU&Line=PRIME%20X370%20-%20PRO&Model=96066

Např. 64GB 4x 16GB 2400MHz@CL15 (jde snad o 2xR8 moduly), asi se budeme honit za CL míst freq. ;-)
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Jan Olšan » čtv 02. bře 2017 2:07:38

Jinak u na OC UK Gibbo psal (z druhé ruky), že podle Asusu by se snad mohla zlepšit komaptibilita s pamětí/frekvence časem, s novými BIOSy, jelikož zatím mikrokód/fw prej byl zaměřenej hlavně na stabilitu a dotažení těch primárních funkcí.

Moc na to teda nespoléhejte, protože schopnosti toho křemíku a PHY se softwarově moc vylepšit nedají. Ale možná by mohli trošku vyladit tu iniciaci, kalibraci a trénování při POSTu a některé moduly budou schopný frčet na o něco vyšších taktech, než momentálně můžou.

Ale fakt jenom možná, neberte to stylem "výkon ještě není finální a teprv poroste o X, ASus slíbil že to a to". Taky čert ví co mu řekli, a jestli to správně pochopil.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Lazar » čtv 02. bře 2017 19:26:55

Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Jan Olšan » čtv 02. bře 2017 20:19:35

Tak se mi dneska skoro stalo, že sem v tenhle pamětihodnej den paradoxně a nevhodně měl příležitost poprvé osobně instalovat procesor do LGA (Intelu...) :uff: To sem teda fanda, co? (Nekecám, ještě jsem to nikdy nedělal, vždycky jenom AMDčka).

No ale zasáhla vyšší moc, a kurýr po cestě s deskou někde havaroval (doufám, že se nikomu nestalo nic vážnýho), tak to bylo zažehnáno...
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Lazar » čtv 02. bře 2017 20:29:00

To já už mám křest za sebou při instalaci aukroveho i7 8x0 do několik let nevyužívané na EHW vyhrané desky MSI BigBang Trinergy (kteroužto, či CPU nevím jsem cca po měsící+ OC pokusů odpálil). :oops:
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Jan Olšan » čtv 02. bře 2017 23:29:54

Okay well we might as well start here, the Cinebench R15 results. This is where the fun began for me, though it did quickly become somewhat frustrating. The multi-threaded score of 1624 pts for the Ryzen 7 1800X is incredible. AMD advertised 1601 pts so we are well on track here. However AMD stressed that the single-thread performance has to be hitting at least 160 pts or the CPU isn’t boosting correctly.

I tried three different motherboards while testing and the best result I got was 154 pts on the Asrock X370 Taichi. The Asus and Gigabyte boards went as low as 148 pts in this test. So going forward I’m down around 5% on what AMD claims the single thread performance should be at. For those wondering for the most part my 1800X chip was clocked at just 3.7 GHz for this test but on occasion briefly clocked up as high as 4.1 GHz. Temperatures didn’t see to be an issue either as the chip only ran at just over 50 degrees when all cores were active.

AMD also tells me that other reviewers have reached and even exceeded 160 pts, that said I do know of others who haven’t, so I’m hoping a future BIOS update can solve the issue.

http://www.techspot.com/review/1345-amd ... page3.html

Tak v těch BIOSech možná přece jenom nějaký procentíčka schovaný být můžou. Sice takový předpoklady moc nemám rád, protože v realitě se většinou potvrzuje pesimistickej scénář a ne "XY by mohlo zvednout výkon", ale tady možná i nějaký plusy přijdou.

Zvlášť asi jestli se jim podaří trošku zlepšit kalibraci pamětí a jestli je fakt, že ne všude dobře funguje turbo.

I když to je hlavně asi o těch hrách, který teda mě moc popravdě netankujou, já jsme rád, že je to trhač v enkódingu a takovejch aplikacích.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Tralalák » pát 03. bře 2017 0:17:09

Jan Olšan píše:
I když to je hlavně asi o těch hrách, který teda mě moc popravdě netankujou, já jsme rád, že je to trhač v enkódingu a takovejch aplikacích.

Odhliadnuc od skutočnoti, že mnohí práve vkladali nádeje hlavne do herného výkonu Ryzenu (tiež mňa netankujú) neskôr ruka v ruke Ryzen + Vega, pričom práve herný výkon je Achillovou pätou (slabší výkon pod AVX, AVX2 sa očakával v zmysle microarchitektúry), je ale zaujímavá iná skutočnosť napr. nevyváženosť pri renderovaní rôznych single-core (therded) benchmarkov (aplikácii) ako napr. relatívne dobrý výsledok v Cinebench a reálna slabota v Lame (mp3) encodere.

Default clock: Ryzen, Broadwell-E, Kaby Lake
zdroj: www.pcper.com

Clock for Clock (3.5GHz): Ryzen, Broadwell-E, Kaby Lake
zdroj: www.pcper.com
"The VIA Nano processor was designed to bring power efficiency and performance to everyone, with no compromises"
Obrázek
Tralalák
aVIAtik

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 23 ×

Příspěvekod Lazar » pát 03. bře 2017 0:28:23

Kolik bude těch co budou na kombech 1800X & 1080+ hrát v rozlišení FullHD? Minimum.
Ve vyšších rozlišeních QHD/UHD by měl být FPS rozdíl (7700 vs. 1800X) menší.

Zajímalo by mne zda jde u Ryzenu vypnout SMT a zda jsou herní výsledky v takovém případě odlišné.

2 T: Slabší výkon v single-thread půjde obejít paralelním spuštěním více ST úloh (např. 8mi/16ti konverzí MP3) současně.
U jedné MP3 bude jedno kdy se převede, u tisícovky kdy skončí ta poslední. ;-)

Osobně jsem zvědav na výpis IOMMU Group v Linuxu/KVM.
Lazar
AMD Phenom II X6

Příspěvekod Tralalák » pát 03. bře 2017 0:39:55

Rozlišenie FullHD je stále najpopulárnejšie rozlíšenie hráčov bez ohľadu na kategóriu PC zotavy - takže stale aj pri high-end PCčku.

Na extremetech namerali pri vypnutom SMT nárast výkonu, ktorý aj tak netačí na konkurenciu.
zdroj: www.extremetech.com

2. to je kategória tzv. "hviezdnych vojen" pri BFU

Aby to nevypadalo, že kritizujem toto som napísal v dnešnej diskusii na EHW k článku na skle
Spoiler: zobrazit
Prebrúzdal som množstvo zahraničných recenzií a v podstate najviac ich mix vystihuje tento názov „Zen is an amazing workstation chip with a 1080p gaming Achilles heel“
zdroj: https://www.extremetech.com/gaming/2452 ... illes-heel

K Ahilovej päte pri hrách, zrejme podľa benchmarkov treba doplniť aj výkon novodobých SIMD od AVX a AVX2.

Spotreba je v konkurenčnom pojatí je vynikajúca, žiaľ zrejme troška to pre pracovné stanice (nie herné PC) pokazí nutnosť doplnenia dGPU (diskrétnej grafickej karty) min. super low-endovej kategórie. Neskôr to zrejme APU odstránia.

Cena úplne vygumovala vyššie rady Intel 6C/12T a 8C/16T processorov.

Celkovo sa teda jedná o konkurencieschopný produkt (a samozrejme microarchitektúra), hlavne v poňatí cena/výkon.

AMD je späť!

A teraz je len otázka, ako zareaguje trh resp. Intel čo do cien a hlavne v horizonte roka 2017 resp. 1Q 2018 s tým čo vytiahne počas tých rokov tzv. „škrečkovania do šuflíka“ tak aby bol vlk sýty a aj koza celá pretože sa nedomnievam , že aj Intelu dlhodobo vyhovovala pozícia AMD s jeho FX procesormi resp. všetkého čo postavil na bágrovej microarchitektúre.

Ak by som sa mal v dnešnej dobe rozhodovať medzi Ryzen či Core i7 4770K a vyššie tak jednoznačne Ryzen (spotreba, cena, výkon). Samozrejme platí, že reálne by som ani jeden procesor z tejto kategórie nekúpil nakoľko sú to primotopy z pohľadu môjho už dlhodobého zamerania.
"The VIA Nano processor was designed to bring power efficiency and performance to everyone, with no compromises"
Obrázek
Tralalák
aVIAtik

Příspěvekod Jan Olšan » pát 03. bře 2017 1:25:50

Lame je snad jednovláknový, ne? Teď úplně jistě nevím, ale nezdá se mi, že by vůbec nějaké enkodéry audia moc využívaly víc jader.

BTW https://twitter.com/IanCutress/status/8 ... 0023683075

P.S. já byl pesimista, já čekal že budou špatný hry, single-thread, paměti že budou hodně špatný (tam to myslím vychází docela dobře, v některejch těch testech propustnosti to snad vychází, že hodně efektivně vuyužívá tu teoretickou propustnost - jestli se to teda potvrdí), cache nic moc. Tj. že to bude hlavně dobře dělat x264 a všechno ostatní bude horší, trošku jako ten Bulldozer. A teda že to bude všude nahánět výkon jádrama a bude to konkurence jen pro čtyřjádra Intelu. Což se docela dost nepotvrdilo a dává si to Core i7-6900K. Ono to kupodivu nakonec dopadlo hodně dobře pro skoro všechno, až na ty hry.

Nechci to zakřiknout, ale přijde mi, že je slušná šance, že by to mohlo bejt fakt maso v serverech, kde ty čipy poběží na o dost efektivnějších frekvencích. Uvidíme, Skylake-EP asi taky bude dost výraznej pokrok.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Tralalák » pát 03. bře 2017 1:30:29

Však jasne, že je jednovlákonový preto som to uvádzal.
Obrázek
Tralalák
aVIAtik

Příspěvekod Jan Olšan » pát 03. bře 2017 1:32:07

Tralalák píše: Samozrejme platí, že reálne by som ani jeden procesor z tejto kategórie nekúpil nakoľko sú to primotopy z pohľadu môjho už dlhodobého zamerania.

https://forums.anandtech.com/threads/ry ... l.2500572/

Je to fakt dobrý čtení, mimochodem, ale podívej na tohle:

Zeppelin features a highly advanced power management, as stated many times before. Just like Carrizo / Bristol Ridge, which feature a very similar PM, Zeppelin can infact support cTDP as well. cTDP is not officially supported (or available) on any consumer Zeppelin based SKU (AFAIK). The lack of official support is merely a distraction ;)

Obrázek
850 points in Cinebench 15 at 30W is quite telling. Or not telling, but absolutely massive. Zeppelin can reach absolutely monstrous and unseen levels of efficiency, as long as it operates within its ideal frequency range.

I když teda nevím, jak dobře si ovšřil, že to skutečně zůstávalo v limitech toho zvoleného TDP, když měl zapnuté XFR a asi slušný chlazení.
Jan Olšan
VIA C7

Příspěvekod Tralalák » pát 03. bře 2017 10:29:44

To vypadá zaujímavo a rovno si to pýta E-čkové modely ako má napr. Intel T-čkové do Mini-ITX s 35W TDP.
Samozrejme hlavne mobilné procáky potiahnú predaje v tejto kategórii.
Obrázek
Tralalák
aVIAtik

Příspěvekod Jan Olšan » pát 03. bře 2017 14:07:26

Podle toho slajdu s nima minimálně značení počítá, měly by mít písmenko "T". Jestli nějaký vyjdou teď brzo, to těžko říct.

V kombinaci s tím čipsetem A300 by to mohlo být hodně minimalistický (akorát by to mělo asi málo portů SATA), i když samozřejmě je nutnost grafiky do PCIe.

Bylo by zajímavý, kdyby to TDP bylo 35W, ale podle toho grafu by asi bylo výhodnější překousnout 45W, kde to má o 40% výkonu víc (1150 CB).
Jan Olšan
VIA C7

PředchozíDalší

Zpět na Procesory