Nový monitor 34" (nebude už příliš) ?

LCD panely, CRT monitory, ...

Nový monitor 34" (nebude už příliš) ?

Příspěvekod Mikorot » ned 16. črc 2017 0:27:45

Ahoj vybírám si teď nový monitor a potřebuji se dopídit k nějakému závěru. Monitor bude používám na vše (Hlavně hry, filmy, seriály atd.) Do pc nehodlám kupovat grafiku za 10K a více z tohoto důvodu se chci držet u nižších rozlišení a ne 4K . Prozatím mám 23" benq GW 2320 dívám se na něj z 80 Cm, GK ati 280X 3GB.
Jako favorita mám https://www.czc.cz/lg-34um68-p-led-monitor-34/197082/produkt. Nejradši bych vzal tento 34 " monitor, pokoušel jsem si vybírat i z 27" , ale ceny jsou strašné. Pořád mi cenově lépe vychází 29" a pak 34" než 27". Např. 29" např https://www.czc.cz/lg-29um68-p-led-monitor-29/193750/produkt
Moje vize:
min. 27", Cena do 12K u 34" , alespon 75Hz (pokud je to znát a má to tedy smysl) tak samo i freeSync, technologie min. VA radši IPS,herní mody a vychytávky, Repro být může ale nemusí a tak samo i s nastavitelná výška.

Potřeboval bych vědět:
1. 16:9 vs 21:9 co je lepší ?
2. Jaké to je pracovat a hrát na 34" monitoru a jestli rozlišení 2560:1080 u tak velkého monitoru není fakt málo ?
3. Jestli u tak velkého monitoru není prohnutí nutnost ?
4. Velký otazník je u mě jestli je nutný freeSync při vyšších fps (od 50 výše, spíše beru vpotaz těch 75) ?
5. Je ve hrách poznat rozdíl mezi 60 a 75 Hz ?
6. Jaký je LG 34UM68-P, stojí fakt za to a není někde zakopaný pes ?
Mikorot
Zilog Z8000

Poděkoval: 8 ×
Získaná poděkování: 2 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Nový monitor 34" (nebude už příliš) ?

Příspěvekod Emil Pastelka » ned 16. črc 2017 13:28:23

U takto velkých úhlopříček platí, že čím blíže monitoru budete sedět (a těch 80 cm je relativně blízko), tak tím větší pozorovací úhly k okrajům budou. Sám používám 30" monitor, tedy vím, o čem mluvím. Každopádně, neděláte-li barevně citlivé úpravy fotek, tak na filmy a konzumaci médií obecně to až takový vliv mít nebude.
Prohnutí tyto jevy eliminuje při pozorování zblízka. Se vzrůstající vzdáleností už takový přínos není.
Poměr stran je již na osobních preferencích. Pracovní využití spotřebuje jakoukoliv plochu, hry se většinou přizpůsobí. Hlavní omezení budu viditelné okraje u filmů viz ilustrace.
Obrázek
Zakopaný pes nikde není. Cena je dána tím, že A) jsou dnes monitory obecně levné a B) je tento poměr stran vhodný spíše pro hraní a práci, C) není "moderně" prohnutý :)
Větších rozlišení se nebojte. Já provozuji 2560×1600 na GTX 750, tedy poměr stran 16:10. Nenáročné věci zvládne v nativním rozlišení a náročné dávám na 1/4 rozlišení 1280×800, které je přesně polovina každé strany a přepočet vychází jako 1 pixel = 4 nativní. Vše je ostré.
Emil Pastelka
AMD Duron

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 121 ×

Příspěvekod Mikorot » ned 16. črc 2017 22:41:17

Náhodou nevíte něco k bodu 5, jestli je 75 Hz opravdu plynulejší na pohled ?? FreeSync jsem zjistil že opravdu chci např. War Thunder podporuje Adaptativní Vertikalní synchronizaci kde se to dá otestovat na jakémkoli monitoru a grafice a opravdu je vidět velký rozdíl mít a nemít tuto technologii.
Mikorot
Zilog Z8000

Příspěvekod Mikorot » pát 22. zář 2017 10:09:20

Konečně jsem se dostal k tomu napsat něco o tomto monitoru. Mám ho doma už nějakou dobu a musím uznat že je to perfektní monitor. Format 21:9 je od ted pro mě jasná volba, filmy perfekt, hry užasné, jen serialy se točí v 16:9 ale protože je to 34" monitor tak oprotí původná 23" je to mnohem větší :-). Každému kdo si koupí podobný monitor doporučuji koupit grafiku min R9 290 a výše. Bohužel technologie DAS má stejné požadavky na hardware jako free sync, takže s 280 X je FREE Sync i DAS vypnut. Monitor bych připojoval pouze přes display port (i když je technologie balck level vypnutá)přes hdmi si člověk musí hodně pohrát s nastavením a obraz pořád nění to co chce (obraz moc tmavý nebo světlý) u DP toto odpada navíc pro freesynf či DAS je to nutnost. Černá barva je u tohoto monitoru fakticky černá a oprti starším monitorum (už i s led podsvícením cca 2 roky starým monitorem) je to vidět. 8bit barvy jsou prostě podznat (i když ne vždy a u všeho ale pokud dáte vedle sebe 2 monitory s 8Bit a 6Bit + frc tak rozdíl skutečne poznáte). Jinak monitor nemá žádné vadné pixely a ani prosvítající podsvícení na čené obrazovce což se bohužel i dražších monitorú občas objevuje. Opravdu musím uznat že LG tento monitor udělalo dost dobře a že jsem an něm zatím nenašel žadnou vadu, krom mého osoního pocitu, že repráčky v monitoru na 100 % hraji celkem potichu (na to že májí mít výkon 2x7W) . Jediná věc co mu chybí je prohnutí ale to už se bavíme o jiné cenové kategorii. Děkuji všem co se učástnili tohoto tématu a pokud by jste měli nějáke dotazy a otázky rád je zodpovím či otetuji nějaké nastavení.
Mikorot
Zilog Z8000

Příspěvekod Pelda96 » pon 25. zář 2017 13:35:40

Já bych třeba na hry monitor 21:9 moc nechtěl. Třeba na střih videa to musí bejt super. Nehledě na to, že starší hry asi tohle rozlišení moc podporovat nebudou.
Pelda96
Intel 4004

Poděkoval: 0 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Příspěvekod Mikorot » pon 25. zář 2017 15:11:36

Skoro vždy se dají najít návody jak se s tím poprat a při nejhorším máš po stranách okraje, ale krom starcraftu jsem se s tím zatím ještě nesetkal i u CaC tiberian wars je sice menu s okrajema ale ve hře už je to v poho i když je to v rozlišení 1920/1080. Pokud máš možnost tak si to někdy zkus zahrát v takovém rozlišení nejen že vidíš více do stran a u strategií máš větší zornou plochu, ale tím že je to více širší, tak tě to víc vtáhne do hry a je to fakt super zážitek. Ale je možné že někdo si na to prostě nezvykne.
Mikorot
Zilog Z8000

Zpět na Monitory