Výměna větráků za vodní chlazení

Chladiče procesorů, grafik, pevných disků, vodní chlazení, ...

Výměna větráků za vodní chlazení

Příspěvekod Florent » pon 08. zář 2014 12:34:37

Ahoj, prosil bych o radu. Potřebuji výrazně ztišit počítač, a tak dumám, že bych chlazení komplet překopal na vodní chlazení. Byl jsem nucen si přestěhovat PC do pokoje, kde i spim a momentalně se hodnoty pohybují bez zátěže ve volném režimu na 61dB u stolu s PC a na 40dB v posteli, což mě začíná trochu rozčilovat. Nicméně tohle je pro mě bohužel španělská vesnice, doteď jsem to nikdy neřešil. Takže otázka zní jasně: Jak co nejlevněji utišit PC, aby ale nelehlo popelem... ;)

Aktuálně mi běží v bedně 1x25cm 1600rpm a 4x 12cm 2200rpm větráčky. K tomu tyhle komponenty:

Zdroj: Tagan Rockpipe 500W
Grafika: ATI MSI HD 4870X2 - větrák stock
Procesor AMD Phenom X4 960 BE osazený AC Freezer Xtreme
Deska Gigabyte GA-790XTA - UD4
RAM Patriot 4GB DDR3 1600Mhz AMD Black

Zbývá otázka, jestli to lze nějak mechanicky utlumit a nebo je opravdu potřeba to cele vyměnit za vodu nebo neco jineho. Bedna vzadu dvě díry na hadice má, tak v tom by nebyl problém... Děkuji za rady a případně za doporučení ideálně setu na to vodní chlazení...
Antec 900 case, AMD Phenom II X4 965, WD 1TB black, SSD 128GB boot, Patriot DDR3 G-series AMD Black edition 1600Mhz CL 7-7-7-20 8GB, ATI HD 4870X2 2GB DDR5, Tagan TG500 Piperock, Creative Xfi extreme audio, AC Freezer extreme.
Florent
Motorola 6800

Poděkoval: 2 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Share On:

Share on Facebook Facebook Share on Twitter Twitter

Re: Výměna větráků za vodní chlazení

Příspěvekod SpaceExplo » pon 08. zář 2014 18:23:14

Zacneme takto:
- co presne mas za bednu? Je to urcite tato -> http://store.antec.com/gaming-series/nine-hundred.html ? resp. tato: http://www.antec.com/product.php?id=1080&fid=115
- kde presne tam jsou umisteny ty vetraky (bez presne bedny tezko rict - pokud je to ta nahore, tak uz vim)
- jake mas teploty v klidu (jelikoz predpokladam, ze kdyz spis, tak nehrajes)
- jake presne (vyrobce/typ) jsou ty 120mm vetraky (tech 2200rpm je moooooooc)
- kolik a jaky tam mas HDD (SSD me nezajimaji)
- optimalne udelej fotky otevrene bedny nejlepe ze dvou uhlu a hod sem
- ten zdroj s tim X4 a 4870X2 dostava asi taky dost zabrat, takze tipuju, ze se mu vetrak taky nezastavi (i kdyz v klidu to asi/snad nebude tak strasny)

Co se tyce utlumeni zvuku/hluku, muj nazor je takovy:
- zpomalit vetracky - bud manualne nebo pomoci PWM. CPU asi nebude moc problem, ale vidim hluk v tom stock vetraku na te 4870X2
- vybavit nejlepe budto Noctua nebo Arctic - ale rozhodne pres PWM nebo manualni snizeni rychlosti
- odhlucnit bednu - tedy koupit uz odhlucnenou (treba Fractal Design Define R4 nebo CoolerMaster Silencio) nebo vybavit aktualni bednu odhlucnovacim materialem (levnejsi ale dost pracne)
- ztisit pevne disky - budto do boxu nebo na zavesit
- bude to chtit laborovani, testovani, poslouchani a reseni - temer kazdej kompl je jinej

Osobne neverim, ze by vodnik nejak zasadne pomohl, protoze soucasti je cerpadlo (a to neni nutne tiche) a samozrejme vetraky na radiatoru, ktere vlastne chladi to vodu jako takovou.

edit: pridan druhej link na bednu
SpaceExplo
NexGen Nx586

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 36 ×

Příspěvekod NAJA » pon 08. zář 2014 20:55:48

Já bych doporučil , odpojit všechny přídavné fany na skříni a zjistit zda je hlučný chladič na CPU nebo na grafice .
Potom postupně připojovat přídavné fany na case .
Je prostě třeba nejdříve určit co dělá největší hluk a ten odstranit - snížením otáček nebo výměnou fanu za tišší .
Popřípadě taky odstavit nepotřebné fany . Málokdy je potřeba mít současně spuštěné fany na horní části skříně současně s fanem na zadní stěně nahoře , taktéž dva fany vepředu nemusí přinášet kromě osvětlení víc než 1-2°C .
Protože skříň je děravá jako řešeto tak její odhlučnění pomocí tlumících materiálů bude problematické .
A největší fičák bude asi to dvojjádro ATI MSI HD 4870X2 a v tom případě bych se podíval po něčem takovém : http://www.alphacool.cz/produkt/Alpenfo ... ?arg1=0117
NAJA
AMD Athlon 64 X2

Poděkoval: 5 ×
Získaná poděkování: 142 ×

Příspěvekod Florent » stř 10. zář 2014 12:02:47

Dekuji za odpovedi, bedna sedi, je to Antec 900, jak je nahore odkaz. Vzhledem k tomu, že nejmene narocna cesta bude upgrade casu, asi tedy obetuji ten Antec, i kdyz to tenkrat byla laska na prvni pohled... Otazkou samozrejme zustava, jak moc se to utisi v nejakem silent casu. Jeste edit a to zrejme dost podstatny, to dvoujadro uz tam neni, je tam klasicka HD4870 1GB DDR5 od MSI. Dal by se na to sehnat cisty pasiv bez vetraku? Bohuzel to je sestava z generace, kdy se cumelo jen na vykon a zbytek se neresil. Tagan co jsem koukal je pomerne tichy. Nejvic bordelu dela opravdu grafika. Pripadne bych byl ochoten i investovat do chlazeni cpu, stejne uz netusim, v jakem stavu bude pasta po tech letech. Jen se mi momentalne nechce moc upgradovat HW, na to co hraju (wow :D) mi to staci a pak to vezmu jednou cele komplet. Prosim tedy jeste doporucit nejaky chladic na GPU a pripadne CPU. Koukal jsem na case co daval SpaceXplo - Fractal Design Define R4 a nevypada spatne, v teto chvili mi vsak jde spise o uzitne vlastnosti a to je ticho... :D Opravdu ta bedna neco srazi dolu? Krom toho, jak moc by pomohl dopredu do 5,25 Fan panel, napr. http://www.alza.cz/bitfenix-recon-d342628.htm ?

Jeste jsem nasel tohle na grafiku: http://www.alza.cz/alpenfohn-peter-2-d524157.htm Jaky by to melo vliv pri pouziti dvou tichych 140tek?
Antec 900 case, AMD Phenom II X4 965, WD 1TB black, SSD 128GB boot, Patriot DDR3 G-series AMD Black edition 1600Mhz CL 7-7-7-20 8GB, ATI HD 4870X2 2GB DDR5, Tagan TG500 Piperock, Creative Xfi extreme audio, AC Freezer extreme.
Florent
Motorola 6800

Poděkoval: 2 ×
Získaná poděkování: 0 ×

Příspěvekod NAJA » stř 10. zář 2014 12:35:34

Tak by mně zajímalo jak jsi ten chladič našel když jsem ti na něj poslal odkaz :lol:
Pro jednojádrovou 4870 to bude overkill ale bude se to dát možná použít po upgrade na novou grafiku .
A začal bych jen tím chladičem grafiky . Pokud to uchladí při minimálních otáčkách pak se sestava docela ztiší .
Další krok by byl vyměnit stávající ventilátory za tišší , můžeš použít levné ARCTIC PWM , 120mm má regulaci 300-1350/min , 140mm 500-1350/min . Nebo při nynější koupi kvalitních dražších fanů je opět budeš moci použít při upgrade .
Podle úrovně hluku která zůstane bych teprve řešil novou skříň protože ta má asi nejmenší vliv na ticho . Odhlučněné skříně většinou znatelně zamezí vibracím a rezonancím .
Pokud ale ponecháš v odhlučněné skříni řvoucí fany GPU a CPU tak si moc nepolepšíš .
Taky otázkou jak moc hluku vyprodukuje WD 1TB BALACK , takže chladící box ale to asi jako poslední před koupí skříně .
U toho tvého chladiče bude asi trochu problém vyměnit fan ale při troše zručnosti by jsi si nějak poradil s uchycením neoriginálního kousku .
NAJA
AMD Athlon 64 X2

Příspěvekod SpaceExplo » stř 10. zář 2014 14:37:47

Souhlas s NAJA, postup bych videl takto s tim, ze se zastavis, az budes spokojen (nebo vycinkanej z penez):
- ztisit grafiku novym chladicem - bud ten Alpenfohn nebo Arctic Accelero Twin Turbo III
- ztistit vetraky ve skrini - budo nove s PWM (Arctic umi PST - zapojeni za vetraku i s CPU chlaicem za sebou), nebo Noctua, nebo kombinace Noctua s manualem, nebo jen manual -> rozhodnout se musis sam i podle rozpoctu/penez
- disk bude v noci (asi) v klidu, takze by melo bohate stacit ho jen zavesit (aby se nedotykal skrine) a v noci bude klid, ale do ztisujiciho boxu klidne ano
- odhlucnena skrin - nemusi to byt nutne ten Fractal, CoolerMaster dela o neco levnejsi http://www.alza.cz/cooler-master-centur ... 452945.htm
- tissi zdroj
- komplet passiv - ale ver mi, sem se opravdu dostat nechces ;-)

Obecne davat cokoli pasivne chlazeneho do skrine je vzdycky trocha problem s hlediska chlazeni, takze touhle cestou bych se nevydaval.

Tvuj CPU chladic si myslim, ze je docela tichej - neznam ho, takze to uvidis sam, jakmile ztisis okolni zdroje hluku (podle me budou ty 2200rpm 12cm fany delat bordel hned jak ztisis grafiku).

Samozrejme, zakladam ticheho chlazeni je regulace otacek vetraku a s tim souvisejici nejlepsi mozny prisun studeneho vzduchu na nejvice tepla mista - tedy CPU a GPU. A protoze se studeny vzduch dostava do skrine ze predu, rekl bych udelat "koridor" ke grafice. Proto jsem chtel znat pocet a pozice pevnych disku - abych vedel, jak to tam vypada - ten 1TB Black je samozrejme peklo, ale nemusi to byt velkej problem, pokud bude na spravnym miste.
Tedy - dodej fotku ze dvou vodorovnych uhlu do otevrene skrine - a muzeme resit kde presne co a jak ;-)
SpaceExplo
NexGen Nx586

Poděkoval: 15 ×
Získaná poděkování: 36 ×

Příspěvekod NAJA » stř 10. zář 2014 19:47:49

Tady se dozvíš , že jsi si nevybral nejlepší panel a navíc musíš mít jistotu , že umí i PWM fany !
http://www.alza.cz/bitfenix-recon-d342628.htm#recenze
Vyhodit skříň za 150 koláčů je docela na palici takže bych se ji snažil nejdřív ztišit pomocí tlumících samolepících panelů : http://www.jscomputers.cz/produkt/Be_Qu ... rg1=001065
Ale díval jsem se na obrázky tvoji skříně a po jejich shlédnutí chci taky vidět vnitřek tvé skříně . Jak to máš uspořádané s HDD , ventilátory atd . :!:
NAJA
AMD Athlon 64 X2

Zpět na Chladiče